Mohl by si ho uplatnit, pokud by ho měl v péči, která nahrazuje péči rodičů (viz. Zákon o daních z příjmů, § 35c, odst. 6.). Tzn. pokud např. rodiče zemřou a mají dítě zletilé i nezletilé, tak ten zletilý může dostat do této péče toho svého nezletilého sourozence.
V § 35c odst. 6 Zákona o daních z příjmu je výčet, kdo všechno může být považován za vyživované dítě poplatníka (za které je nárok na daňové zvýhodnění na dítě). Bohužel sourozenci zde uvedeni nejsou. Leda jak již bylo zmíněno, pokud by to byli sirotci, a dospělý sourozenec by měl mladšího v péči nahrazující péči rodičů, což ale není váš případ. (Naopak vnouče by si dědeček s babičkou klidně mohli uplatnit, i když jeho rodiče žijí a starají se o něj - stačí aby spolu všichni žili ve společné domácnosti.)
Píšete, že vnouče by si dědeček s babičkou klidně mohli uplatnit, i když jeho rodiče žijí a starají se o něj - stačí aby spolu všichni žili ve společné domácnosti. Společná domácnost ale nestačí. Jeho rodiče nesmějí mít dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit.
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
25. 3. 2019 23:02
Dobry den,mám 2 syny 1 nezletilý ZTP/P druhý pracuje.Je možné aby si syn odečetl bratra v danovém přiznání?Já se starám o syna jako osoba blízká,manžel je také nemocný.Syn s námi žije ve společné domácnosti.Danové přiznání mu dělají v práci.Četla jsem náhodou že to lze a lze i 3 roky zpětně.Co je k tomu potřeba?Děkuji za odpověd