Hlavní navigace

Úroky z úvěru v RZD

 • (neregistrovaný) 95.82.152.---

  26. 3. 2019 16:14

  Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec doložil smlouvu o hypotečním úvěru. Účel = výstavba nemovitosti, refinancování předhypotečního úvěru. Úvěr je z roku 2011. Smlouvu o předhypotečním úvěru nemám, ale zaměstnanec říká, že dům již stojí a je zkolaudovaný. Stavební povolení, které doloží, bylo vydáno hned po uzavření předhypotečního úvěru a začalo se stavět již předtím, než je tento doložený úvěr z roku 2011. Čímž by tedy ta podmínka začátku stavby do 4 let byla splněna. Výpis z KN doložil také, je spoluvlastníkem. Ale bydliště tam nemá a ani tam skutečně nebydlí, bydlí tam jeho nevlastní matka (tj. druhá manželka jeho otce).
  Dotaz:
  1)Mám chtít k nahlédnutí i ten předhypoteční úvěr, abych zjistila, že se skutečně začalo stavět do 4 let od uzavření toho úvěru?
  2) Mohu vůbec úroky uznat, když tam nebydlí on, ani jeho manželka s dětmi, ale jeho nevlastní matka?
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2019 18:49

   *** (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Když se podívám na NOZ § 775, tak bych laicky řekl, že je-li "matkou dítěte žena, která jej porodila", nemůže být druhá manželka otce ve Vašem případě považována za rodiče a tedy ani to že v domě bydlí ona nemůže být splnění podmínky bydlení vlastního, potomků, manžela, rodičů a prarodičů vlastních nebo manžela.

  • 26. 3. 2019 19:28

   Lada (neregistrovaný) 46.252.233.---

   Trvalé bydliště tam mít nahlášeno nemusí, ale musí dům využívat pro trvalé (tj. nikoli jen rekreační) bydlení buďto své vlastní, nebo své manželky, potomků (tj. dětí, vnoučat...), rodičů či prarodičů. O nevlastních rodičích se v zákoně nic nepíše.

   Takže pokud by tam bydlela jeho vlastní matka, bylo by to OK, ale když je to jen nevlastní matka, nemá váš zaměstnanec na odpočet úroků nárok.

  • 27. 3. 2019 13:05

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Děkuji oběma, úroky v RZD neuplatním, už jsem mu to vysvětlila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).