Hlavní navigace

Doplatek zdravotního do minima - může zaměstnavatel?

  • (neregistrovaný) 90.182.89.---

    27. 3. 2019 9:42

    Dobrý den,
    prosím o radu zkušenější: zaměstnanec na poloviční úvazek, mzda Kč 11 tis., bude doplatek do min. mzdy.
    Může zaměstnavatel mít vnitřní předpis, že dle ZDP § 24/2/j/5 bude doplatek za zaměstnance hradit on?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2019 9:54

      *** (neregistrovaný) ---.189.broadband7.iol.cz

      Dohodou může být stanoveno, že doplatek do minima zdravotního pojištění platí zaměstnavatel. Pokud dohoda není, strhává se ze mzdy zaměstnance.

    • 27. 3. 2019 11:37

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Opravdu může doplatek zaplatit zaměstnavatel? Neříkám, že to je špatně, jen se ptám, zda jste si jistá odpovědí. Já si tady nejsem zcela jistá, zda je vaše odpověď správná, ale můžu se mýlit.

    • 27. 3. 2019 12:21

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Také by mě to zajímalo a to z pohledu základu daně. V případě, že zaměstnanec nedosahuje MVZ z důvodů zaměstnavatele je to jasné. Tam má povinnost doplatit ZP zaměstnavatel a s tím také počítá zákon o daních z příjmů:

      Základem daně jsou příjmy ze závislé činnosti zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnavatel (dále jen „povinné pojistné“),částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá. Zaměstnancem, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá, se rozumí zaměstnanec, u něhož se odvod povinného pojistného neřídí právními předpisy České republiky, nebo zaměstnanec, na kterého se zcela nebo částečně vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu.

      Jak by potom vypadal základ daně v případě dobrovolného plátcovství ZP zaměstnavatelem?

    • 27. 3. 2019 13:03

      *** (neregistrovaný) ---.189.broadband7.iol.cz

      Nejsem si jistý, někde jsem to četl .... viz. odkaz ... autor článku se ale samozřejmě může mýlit. Máte pravdu v tom, že nikde k tomu není nějaká jasně viditelná opora v zákoně. Tak to beru tímto zpět :-)

      https://www.az-data.cz/clanky/doplatek-do-minima-zdravotniho-pojisteni-jak-funguje-kdy-se-plati

    • 27. 3. 2019 9:55

      j s (neregistrovaný) 213.155.230.---

      Chcete změnit vnitřním předpisem ustanovení zákona 592/1992 Sb. § 3/10?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).