Hlavní navigace

Daně z autorského honoráře ze zahraničí

• (neregistrovaný) 93.153.70.---

3. 4. 2019 14:37

Dobrý den,

mám celkem problém s dohledání jasných informací a případně i názorného příkladu jak na zdanění autorského honoráře.

Jedná se o knihu v angličtině, kterou chci vydat přes zahraniční server Smashwords.

a) Od jaké částky se platí daně? Někde jsem četla, že je to od 10.000,- za měsíc a jinde 15.000 za rok.

b) Potřebuji živnostenský list? Na jedné stránce přávě tvrdili že ano, ale nikde nebylo napsáno, zda se jedná o prodej přes vlastní web nebo ne.

c) Potřebuji EET? Pokud platí b) hádám, že ano.

d) Hádám, že převod do české měny se děje v dle kurzu v den vyúčtování. Je nějaká vyjímka pro případ velké změny v kurzu (jednorázová nebo i opakovatelná)?

e) Jak přesně daň spočítám? Je to jen odečíst 15% (srážková daň)?

f) Kdy je výhodné honorář zdanit k získání nižšího základu pro daně? Dá se to poznat před započítáváním?

g) Pokud uvažuji variantu s měsíčním maximem, platím daň i když jen jeden mesíc překročí hranici a ostatní jsou hluboko pod touto hodnotou? Co jsem se dočetla, tak ano, ale chci si být jistá.

Hádám, že několik otázek může znít hloupě, ale nedaří se mi najít nic co by se podobalo mému případu ;-)

Děkuji za veškeré odpovědi :-)

Eva Z.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).