Hlavní navigace

Firma - příspěvek na životní pojištění

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:8386:----:----:----:----:----

    5. 4. 2019 13:42

    Dobrý den,

    obracím se sem s dotazem ohledně životního pojištění - firma může přispívat jednateli na životní pojištění - do výše 24 000Kč ročně (527/379), co je hrazeno nad tuto částku jde jako pohledávka za jednatelem? (355/379)

    Je možné, aby firma platila pojištění i osobě, od které firma využívá služby na IČO? Není zaměstnanec...

    Děkuji moc za odpovědi :)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 5. 4. 2019 15:21

      vladík

      Firma může přispívat do jakékoliv výše, kterou si určí - § 24/2 písm.j) bod 5 ZDP, jen zaměstnanec ( je-li jím jednatel )má tento příspěvek osvobozený do výše 50 000 Kč, co je navíc, z toho ve mzdě zaplatí daň, SP a ZP -§6/9 ZDP. 24 000 Kč je částka vlastního příspěvku na ŽP zaměstnance, kterou si on může odečíst od zákaldu daně, pokud si něco sám platí. Kdo není zaměstnanec , má smůlu.

    • 5. 4. 2019 17:05

      shark...777 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Děkuji moc za odpověď.

      Chápu tedy správně, že přispívat na ŽP firma může jen zaměstnanci nebo jednateli? Pokud by firma platila pojištění svému spolupracovníkovi se kterým má smlouvu, dejme tomu příkazní (fakturace - nebyl by zaměstnanec) - bude to firma účtovat jako pohledávku za ním nebo si to může zaúčtovat do nákladů - firma je "pojistník" a zmíněný spolupracovník "pojištěný"

      Ještě jednou moc děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).