Hlavní navigace

Porušení mlčenlivosti o citlivých údajích

 • (neregistrovaný) 37.48.18.---

  6. 4. 2019 22:25

  Dobrý den,
  na jednoho zaměstnance (vyšší postavení) je vedeno několik exekucí. Pracovník jeho soupis toho, co má být strženo omylem zaslal emailem na vedoucí jednotlivých oddělení a způsobil tak rozšíření této informace mezi ostatní, i ty, kterým tyto informace nepřísluší. Postižený zaměstnanec o tom byl informován. Jak tuto situaci vyřešit, když došlo k poškození jména dotyčného mezi ostatními a na pracovišti.
  Děkuji za rady

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 4. 2019 10:54

   Mirek22 (neregistrovaný) 81.162.199.---

   Pokud má nějaké exekuce - tak se to zjisti na internetu i další údaje - např zápisy ze soudu atd. - takže kdo vymyslel
   "citlivé údaje" asi dostal dost zaplaceno. Určitě to neposlal úmyslně a když má někdo exekuce - tak to ví celé okolí..........

  • 7. 4. 2019 13:56

   Hella (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Ano, to sice chápu, ale i tak. Zákon je zákon a o jeho pozadí či vzniku nemá cenu debatovat. Je to nešťastné, ale to tomu dotyčnému nepomůže. Každý hájí svá práva když se ho to dotkne. A po pravdě se vůbec nedivím. A jednal by tak každý. Hezký den.

  • 7. 4. 2019 17:41

   dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Vážně ? Já se zas domnívám, že to, že někdo má exekuce, by nemělo být informací, se kterou by se jiní fakt nesměli seznámit. Smutné je, že někdo své dluhy nechá dojít až tak daleko, že jsou nezbytné exekuce, takže aby se cítil krácen na svých právech - není to trochu paradox ? Jeho provinění mi přijdou rozhodně horší, než někoho, kdo udělal neúmyslnou chybu.

  • 8. 4. 2019 8:27

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) 195.113.82.---

   Z vašeho dotazu není zřejmé, zda se ptáte, jak situaci řešit vůči zaměstnanci, který problém způsobil, či vůči postiženému.

   Na úvod je nutné uvést, že informace o částkách, které zaměstnavatel zaměstnanci strhává na exekuce nejsou citlivými údaji, lépe řečeno zvláštní kategorie osobních údajů ve smyslu GDPR. Je však nutné mít na zřeteli, že došlo k porušení ochrany osobních údajů, a že správce (zaměstnavatel) je za něj odpovědný.

   Co se týče řešení vůči zaměstnanci, který problém způsobil, domnívám se, že by měl být potrestán v souladu se zákoníkem práce, neboť svého zaměstnavatele, správce osobních údajů, svým jednáním vystavil možným potížím.

   Co se týče řešení vůči poškozenému, je dobře, že byl o incidentu informován. Doporučil bych domluvit se s ním na dalším postupu (omluva, apod.) a informovat jej o přijatých opatřeních, která zabrání opakování incidentu.

   Správce (zaměstnavatel) by si v každém případe měl prověřit svůj dosavadní systém zajištění ochrany osobních údajů, především zajištění proti vzniku bezpečnostních incidentů, včetně personálního zajištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).