Hlavní navigace

Příjem §7 a §9 - koeficient §76 ZDPH ?

  • (neregistrovaný) 46.13.38.---

    11. 4. 2019 8:31

    Dobrý den,
    plátce DPH má příjem z podnikání dle:
    § 7-obchodní činnost-poskytuje plnění s nárokem na odpočet
    § 9-nájem-poskytuje plnění osvobozená (pro neplátce)
    Lze v tomto uplatnit postup, že nebude muset být použit koeficient dle §76 ZDPH, když u přijatých plnění u nájmu (§9) nebude nárokován odpočet DPH? Nebo musí být použit koeficient dle §76 ZDPH? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 4. 2019 10:29

      Nordpower (neregistrovaný) 193.179.14.---

      To je docela složitá otázka. Dle § 76 musíte použít koeficient v případě osvobozených plnění. Zákon dále nehovoří o tom, když nebudete uplatňovat DPH vůbec, ale to pro společnost asi nebude výhodnější. Kolik Vám vychází koeficient?

      N.

    • 11. 4. 2019 12:52

      zuzup (neregistrovaný) 46.13.38.---

      Dobrý den,

      zatím o nic nejde, jde o myšlenku do budoucna. Zda-li je vůbec možné.......? V případě, že k činnosti dle § 7 přibude nájem dle § 9 (osvobozené plní bez nároku DPH) a u přijatého plnění (§9) by se neuplatňoval nárok na odpočet DPH. Nárok na odpočet by u § 7 zůstal. Zda-li by byla tato varianta možná a tím by se nepoužil koeficient dle § 76 ZDPH. Nebo je nutné DPH sloučit (§7+§9) a tím použit koef? Ještě dodatek: §9 by byl zdaňován paušální částkou tzn. základ daně nedaňově. Děkuji

    • 11. 4. 2019 17:47

      vladík

      Myslím, že byste musel striktně oddělit evidenci výdajů k jednotlivým činnostem a pokud se výdaj dá 100% přiřadit k jedné nebo k druhé, můžete použít výše uvedený systém. Ale obávám se, že budou i výdaje , kdy to nebude možné ( např.na účetní apod.) budou se týkat obojího a tam bych ten koeficient viděla.

    • 11. 4. 2019 21:25

      T. (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Dobrý den, podle mne zákon o DPH neřeší podle jakého § zdaňujete příjmy daní z příjmu a ani neodděluje tyto příjmy (naopak- "hází je do jedné hromady"). Já do přiznání k DPH zahrnuji i příjmy dle § 9, a protože výdaje k těmto příjmům nejsou žádné (tedy z žádných dokladů se DPH nenárokuje), tak koeficientem není co krátit. Před lety mne sám správce daně upozornil na to, že OSVČ má příjmy i z pronájmu a je třeba je v přiznání k DPH uvést, tím pádem počítat koeficient. Jak ovšem promítnout příjmy z nájmu, které plynou ze společného jmění manželů a daní je pouze jeden, to už nevěděl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).