Hlavní navigace

Dovolená na výplatní pásce - vysvětlení zaměstnanci

 • (neregistrovaný) 91.231.30.---

  14. 4. 2019 8:50

  Hezké nedělní ráno,

  Náš účetní dává celoroční nárok na dovolenou v novém roce na výplatní pásku již v lednu Jde o výplatní pásku zaměstnakyně , která u nás pracuje několik let nepřetržitě. Není nemocná, čerpá pouze dovolenou. Výměra dovolené v naší firmě je 20 dnů za rok.
  Za uplynulý rok 2018 jí například zbývá 8 dnů dovolené. Na lednové výplatní pásce jim účetní přičte i těch nových 20 dnů za aktuální nový rok. Takže celkem 28 dnů je uvedených na pásce. Dovolenou ještě letos nečerpala.

  Pokud se nás ve firmě nyní v dubnu zaměstnankyně zeptá kolik dovolené jí zbývá co je správnější jim říct 28 dnů celkově nebo 8 dnů za rok 2018 a 5 dnů za rok 2019?

  díky moc za radu

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 4. 2019 10:50

   dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Jestliže paní u vás pracuje několik let nepřetržitě, tak jistě ví, že nárok na dovolenou se může během roku měnit. Jinak zaměstnanci obvykle velmi dobře ví, nebo by měli vědět, kolik dovolené nemají vyčerpáno. (problém je na straně zaměstnavatele, že neurčil, v souladu se zákoníkem práce, čerpání dovolené v příslušném roce). Takže běžný zaměstnanec dobře ví, že se mu převádí z minulého roku např. těch 8 dní a celoroční nárok je 20 dní, na které bude mít nárok, pokud pracovní poměr bude trvat celý rok a nezamešká např. z důvodu nemoci nebo neplaceného volna 100 a více dní. vše o dovolené § 211 až 223 zákoníku práce, které by měl znát jak zaměstnavatel,tak i zaměstnanec.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).