Hlavní navigace

Základ pro uplatnění slevy na dítě

 • (neregistrovaný) 2a02:8308:40c0:----:----:----:----:----

  16. 4. 2019 15:57

  Dobrý den,

  potřebuji poradit ohledně slevy na dítě. Kamarádce volala paní z FU, že nemůže uvést na daňovém přiznání úhrn vyplacených daňových bonusů, protože na něj ze zákona nemá nárok. Co všechno se počítá do minimálního základu, aby tato sleva, popřípadně daňový bonus šel uplatnit? Pro jistotu prosím o uvedení čísla řádků na potvrzení o zdanitelných příjmech ( ani jedna nejsme z oboru, tak abychom si byly jisté ). Předem děkuji Aaja

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2019 7:31

   iva.

   Úhrn vyplacených daňových bonusů je položka z "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti ...", které vystavuje zaměstnavatel a dokládá se k daňovému přiznání. Tyto daňové bonusy, které v průběhu roku vyplatil zaměstnavatel, zapsat do DP musíte.
   Pokud ale za zdaňovací období nesplníte podmínku šestinásobku minimální mzdy (pro rok 2018 je to 73.200 Kč), tak na daňový bonus nemáte nárok a v případě podání daňového přiznání se měsíční bonusy, vyplacené zaměstnavatelem, stávají daňovým nedoplatkem a musíte je vrátit.
   Pokud by bylo provedeno roční zúčtování daně u zaměstnavatele, nárok na již vyplacené bonusy byste neztratila a to ani v případě, že byste šestinásobku minimální mzdy nedosáhla.
   Nedomnívím se, že by paní z FÚ volala kamarádce, že "nemůže uvést na daňovém přiznání úhrn vyplacených daňových bonusů" ... co jí řekla, ví jen kamarádka. Domnívám se, že došlo ke špatné interpretaci a problém bude jinde.

  • 20. 4. 2019 21:41

   EvaLi (neregistrovaný) 185.99.69.---

   Paní Ivo, chválím! Krásně vysvětleno. Naprosto vyčerpávající a stručné. Ale obávám se trochu, že člověk, který není z oboru.. je těžko k pochopení. Snad se s tím poperou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).