Hlavní navigace

Přefakturace mezi společníky společnosti a sazba DPH?

• (neregistrovaný) 94.74.246.---

17. 4. 2019 17:34

Mám dotaz, nikde to nemohu najít. Pokud si společníci společnosti mezi sebou přefakturovávají nakoupené zboží a služby, jakou sazbu daně mají uplatnit? Pokud se například jedná o odbornou literaturu - použije se snížená sazba daně, odpovídající sazbě daně na daňovém dokladu od dodavatele, nebo to musí přefakturovat se základní sazbou 21%? A z čeho to plyne?
    Díky moc za Vaše reakce, už jsem bezradná.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2019 18:03

HankaH (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

Díky moc za reakci, ovšem z čeho plyne, že mohu použít stejnou sazbu?

• 17. 4. 2019 21:28

vladík

Sazby určuje zákon, takže i při přefakturaci použijete sazbu, která přísluší danému zboží nebo službě dle ZDPH, vidíte v tom nějaký problém ?

• 18. 4. 2019 12:54

HankaH (neregistrovaný) 212.24.148.---

Díky za reakci, asi to zbytečně komplikuji. Mátlo mne jen to, že já nejsem prodejce knih, vody či jiného zboží ve snížené sazbě, jen to přefakturovávám. Ovšem je pravda, že jiné plnění, jehož by to bylo součástí, neposkytuji a zákon stanoví, že u zdanitelného plnění se uplatní sazba daně platná ke dni vzniku povinnosti přiznat daň. Tedy jestliže společníkovi společnosti přefakturuji jeho podíl na zakoupené knize či spotřebě vody, měla bych použít sazbu daně platnou pro tato plnění, tedy tu, kterou uvádí na dokladu původní dodavatel.
      Nejspíš jsem si tedy odpověděla :-) . Děkuji za spolupráci. Pokud by někdo na to měl jiný názor, budu ráda za jeho reakci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).