Hlavní navigace

Pracovní oděv - finanční plnění?

  • (neregistrovaný) 194.12.38.---

    28. 4. 2019 20:40

    Dobrý večer,
    podnikatel přišel s tím, že podle § 104 odst.2 zákoníku práce poskytne zaměstnancům pracovní oděv a obuv a to tak, že jim na to vyplatí peníze....já myslím, že to nelze (odst.5 téhož paragrafu) a už vůbec ne, aby se jim to nezdanilo a neodvedlo pojistné. Pletu se?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 4. 2019 7:54

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) 195.113.82.---

      Důležité je, zda zaměstnavatel bude pracovní oděv a obuv poskytovat jen jako pracovní oděv a pracovní obuv (stejnokroj), nebo, jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP). Vzhledem k tomu, že uvádíte, že je bude poskytovat podle § 104 odst. 2 zákoníku práce, dovozuji, že jako OOPP. V tom případě opravdu nemůže jejich poskytování nahrazovat finančním plněním.

      Poskytnuté OOPP jsou pro zaměstnavatele daňově uznatelný náklad. Musí však mít vydán interní předpis, v kterém má na základě vyhodnocení rizik a podmínek práce stanoveno, které OOPP zaměstnancům poskytuje (které je ze zákona povinen poskytovat, tedy, které jsou pro něj daňově uznatelným nákladem).

      Poskytování OOPP není považováno za příjem ze závislé činnosti, tedy zaměstnanci z toho nevyplývá daňová povinnost (to platí i pro poskytování stejnokrojů). Poskytnuté OOPP jsou stále majetkem zaměstnavatele (zaměstnanec je má pouze zapůjčené) a ten je povinen se o ně po celou dobu jejich používání starat (zajištění praní pracovních oděvů atd.).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).