Hlavní navigace

Pojištění/záruky a DPH

  • 31.30.120.---

    30. 4. 2019 14:25

    Dobrý den,

    prosím o radu. Od dodavatele jsme nakoupili notebook a k němu prodloužení záruky o jeden rok, dodavatel fakturoval bez DPH jako osvobozené plnění. Když se dívám na jiné eshopy, tak všichni to mají stejně, bez DPH. Vystavili jsme rovněž fakturu bez DPH, ř. přiznání 50, můžete mi prosím někdo utvrdit, jestli to mám správně?
    Už jsem se ptal i na FÚ - stanovisko níže.
    „Přeúčtování“ („přefakturace“) pojišťovacích činností
    Pokud plátce nakoupí vlastním jménem službu uvedenou v § 55 zákona o DPH a následně ji bez dalšího „prodá“ jiné osobě, lze tento „přeprodej“ nakoupené služby považovat zpravidla za samostatné plnění. Jestliže plátce takto „přefakturová­vá/přeúčtovává“ resp. „přeprodává“5 službu vymezenou § 55 zákona o DPH, uplatní u tohoto plnění taktéž osvobození od daně6. Zákon o DPH zde ve shodě se směrnicí nezakládá žádná omezení pro uplatnění osvobození vázaná na osobu, která toto plnění poskytuje. Podstatné je, že jde stále o službu vymezenou § 55 zákona o DPH a to jako službu hlavní, což je třeba zvlášť zdůraznit.
    „Přefakturová­vaná“resp. „přeprodaná“ služba musí stále svým obsahem odpovídat činnostem uvedeným v § 55 zákona o DPH (viz. část 1.1, 1.2 a 2 této Informace) a nesmí být navíc pouze vedlejším plněním jiné služby.
    V souvislosti s „přefakturací“ je třeba na druhé straně upozornit i na ust. § 36 odst. 3 písm. e) zákona o DPH. Dle tohoto ustanovení se do základu daně zahrnují vedlejší výdaje, kterými jsou dle § 36 odst. 4 zákona o DPH mimo jiné i náklady na pojištění. Pokud je pojištění vedlejším výdajem (nákladem) k jinému plátcem uskutečněnému plnění, je třeba ho zahrnout do základu daně za toto uskutečněné plnění a neposuzovat ho pro účely DPH samostatně.

    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 4. 2019 16:53

      vladík

      Já bych se přikláněla k tomu, že ta prodl.záruka je vedlejším plněním k prodeji ntb, jinak byste ji nekupoval. Že všechny e-shopy to mají bez daně... to nic neznamená. Ještě by možná šla varianta podle §36/11 ZDPH- ale tu záruku by musel poskytovat ten váš dodavatel a ne vy, bylo by to plnění jménem a na účet jiné osoby.

    • 2. 5. 2019 15:14

      Marek

      Tzn., že třeba takový gigant jako alza to má špatně? Resp., že záruky, které prodávají poskytuje jejich dodavatel?
      Pokud by to bylo osvobozeno, je to ř. 50?

      Děkuji.

    • 2. 5. 2019 15:43

      Marek

      Tak to se asi inspirovalo více velkých eshopů, udělal jsem si několik objednávek zkusmo. :)
      Takže jsem se dopátral i certifikátu o zařazení věci do pojištění/záruky a je na něm uvedený pojistník - náš dodavatel a pojištěný - náš zákazník, tudíž bychom to měli mít správně v řádku 50, podle toho, co psala paní výše.

      Děkuji za názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).