Hlavní navigace

Částečná nezaměstnanost,60% a svátky

 • (neregistrovaný) 95.82.152.---

  3. 5. 2019 11:40

  Prosím o radu - ve firmě s pracovní dobou od pondělí do pátku mají někteří částečnou nezaměstnanost, jedná se jen o část měsíce, ale zrovna do toho období jim padly 2 svátky. Normálně mají svátky placené poměrnou částí měsíční mzdy. Mají je mít teď také tak zaplacené a 60% zaplatit jen hodiny, odpovídající úvazku v pracovních dnech mimo svátky? Nebo mají dostat 60% i za ty svátky? Jak to má být správně?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2019 12:07

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Podle stanoviska AKV, pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu částečné nezaměstnanosti dle § 2019 ZP a poskytne proto sníženou náhradu mzdy, uplatní se tento postup i za dobu směny, na kterou připadl zaměstnanci svátek. V takovém případě nepracuje zaměstnanec nikoliv z důvodu svátku, ale právě částečné nezaměstnanosti. Zaměstnanci navíc neušla z důvodu svátku žádná mzda, jak to předpokládá ustanovení § 115 odst. 3 ZP, protože nebýt svátků, stejně by zaměstnanec nepracoval a pobíral by náhradu mzdy. Zaměstnavatel proto za tento den mzdu nekrátí a poskytne náhradu mzdy za částečnou nezaměstnanost. ZP ale nezakazuje, aby zaměstnavatel zvolil postup pro zaměstnance výhodnější.

  • 3. 5. 2019 12:13

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Děkuji, paní Jasná, tento výklad AKV jsem četla, na druhou stranu jsem četla výklad opačný, takže podle mého názoru se teda musí firma rozhodnout, k jakému výkladu se přikloní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).