Hlavní navigace

nárok na dovolenou

• (neregistrovaný) 82.142.85.---

15. 5. 2019 8:30

dobrý den,
    nastoupila jsem do zaměstnání 15.10.2018 , kde mi vznikl nárok na dovolenou, pracuji na krátký a dlouhý týden 12 ti hodinové směny. a délka mé dovolené je13 dní. nikdo nevysvětlil, proč tak krátká doba. díky za odpověd xxx

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 15. 5. 2019 8:41

yyy (neregistrovaný) 46.227.10.---

Tohle jsem k tomu našla, snad to pomůže.

V případě, že pracujete v systému krátký a dlouhý týden, jedná se o nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a vztahuje se na Vás úprava zákoníku práce v § 213 odst. 4. Toto ustanovení říká, že čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

Lépe to lze pochopit na příkladu. Jestliže máte na celý kalendářní rok plánováno např. 182 směn, tj. 182 pracovních dnů, postupuje se při výpočtu výměry dovolené takto: 182:52 = 3,5 dne připadajících na 1 týden. Při nároku na dovolenou 4 týdny bude právo zaměstnance na dovolenou za kalendářní rok činit 3,5 x 4 = 14 pracovních dnů dovolené. Podle tohoto vzorce pak můžete vypočíst konkrétní nárok na dovolenou ve Vašem případě.
      V praxi to pak znamená, že chcete-li si vzít např. 1 týden dovolené, je nutno nejprve zjistit, kolik směn máte plánováno na tento konkrétní týden. Za každou takto neodpracovanou směnu se Vám odečte 1 den dovolené
      Zdroj: https://www.poradte.cz/spolecnost/42956-12-hodinove-smeny-a-dovolena.html

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).