Hlavní navigace

Pravděpodobný výdělek

 • (neregistrovaný) 62.204.237.---

  16. 5. 2019 15:03

  Dobrý den, prosím zkušené mzdové:
  zaměstnanec nastoupil 1.5.2019 do zaměstnání a pracoval ve svátek 8.5.2019, tudíž nemá žádný průměr. Smlouva 40 hod. týdně, a 25 000,- hrubého, prosím mol by mi někdo napsat postup jak se dopočítám pravděpodobného výdělku, abych mu mohla zaplatit svátek. Moc všem předem děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2019 18:40

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   A co mu za práci ve svátek chcete platit průměrem?
   Za práci obdrží mzdu, pokud nějaké hodiny spadající do jeho směny nepracoval, za ně také obdrží mzdu (je odměňován měsíční mzdou). Za práci ve svátek mu přednostně náleží náhradní volno s náhradou mzdy, nepíšete, kdy ho má čerpat.
   K odpovědi málo informací.

  • 20. 5. 2019 10:07

   EvaK (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

   To je sice pravda, ale mnohdy si zaměstnanci nemají šanci vybrat náhradní volno. Pracují i ve svátek - a běžně se jim to platí. Těch svátků je v roce už tolik, že se jim pak jen hromadí náhradní volna. Nejsou lidi.
   K dotazu paní Saše: pravděpodobný výdělek vypočtete tak, že stanovenou hrubou mzdu vydělíte průměrným počtem hodin vzhledem k jeho úvazku. Ve Vašem případě - 25000 : 173,92 /tj.40 hod.týdně/ = 143,74 Kč/hod. x 8 hod. = 1150,- Kč - toto je příplatek za práci ve svátek - ve výši 100 %. + dostane stejnou částku za odpracované hodiny. Nemá ještě "normální průměr", takže částka je stejná.
   Nezapomeňte, že mu asi vznikl i přesčas - pokud si opravdu nečerpal náhradní volno. Potom jste povinni mu zaplatit přesčasový příplatek ve výši 25 % průměrného výdělku za přesčasové hodiny.
   Anebo - jak psal pán přede mnou - dát zaměstnanci možnost vzít si náhradní volno, protože práce ve svátek je pro organizaci opravdu drahá. A zaměstnanci dnes svá práva docela znají - tak ať nemáte nepříjemnost.
   Ještě k jeho nástupu - jenom připomínám, že přihlašujete ho na SP, ZP dnem nástupu do práce, což byl zřejmě 2.květen.

  • 20. 5. 2019 19:28

   Líba (neregistrovaný) ---.44.broadband10.iol.cz

   Chci jenom upřesnit některé maličkosti.

   Váš způsob výpočtu pravděpodobného průměru je možný, ale není to jediná možnost. Především je potřeba znát vnitřní předpisy firmy.

   Za odpracované hodiny ve svátek dostane mzdu, takže to pravděpodobně nebude stejná částka jako příplatek.

   Pokud má pracovní dobu Po-Pá, tak mu žádný přesčas nevznikl, protože oba svátky byly ve středu.

   Jestliže si za práci ve svátek vybere náhradní volno, bude placené stejným průměrem, jako by měl zaplacený příplatek za práci ve svátek.

   Pokud měl pracovní smlouvu sepsanou od 1.5., tak za svátek 1.5. dostane náhradu mzdy (placenou tím pravděpodobným průměrem) a bude na ZP a OSSZ přihlášen od 1.5.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).