Hlavní navigace

Dovolená nárok

  • (neregistrovaný) 89.190.71.---

    22. 5. 2019 8:34

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, zda mám nárok vybrat si dovolenou před ukončením pracovního poměru.
    Zaměstnavatel, mi ji chce proplatit, ale já ji chci vybrat. Mám na to nárok???
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 5. 2019 8:48

      jukk (neregistrovaný) 2001:718:2601:----:----:----:----:----

      čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

    • 22. 5. 2019 9:17

      ebi (neregistrovaný) ---.nsys.cz

      A co si myslíte o tomto názoru?
      Pokud si ji nevyberu, dostanu proplacený dvojnásobek????

      Pokud by zaměstnavatel svého práva určit zaměstnanci vybrání nevyčerpané dovolené během trvání pracovního poměru nevyužil, musel by platit zaměstnanci náhradu mzdy hned dvakrát – nejprve za překážku v práci (ust. § 208 zákoníku práce) a posléze za nevyčerpanou dovolenou (ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce).

    • 22. 5. 2019 11:32

      Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

      Jestliže Vám zaměstnavatel nechce nařídit čerpání dovolené, ačkoli Vy byste ji rád vyčerpal, tak asi potřebuje, abyste do konce pracovního poměru pracoval, ne? Takže nerozumím tomu, proč by Vám měl platit náhradu, když budete pracovat.
      Jiná věc by byla, kdyby se o tu překážku jednalo a Vy neměl určené čerpání dovolené. Pak by Vám samozřejmě platil náhradu plus při skončení poměru proplatil zbylou dovolenou.

    • 22. 5. 2019 11:52

      ebi (neregistrovaný) ---.nsys.cz

      Prosím, prosím paní Jasnou
      Mám celou loňskou dovolenou a ještě letošní. Opravdu si ji nemohu vybrat, když mi ji nenařídil??
      Výpověď jsem dal i z tohoto důvodu, že mi zaměstnavatel neumožní čerpání dovolené.
      Pokud zaměstnavatel nenařídí dovolenou, tak nic???

    • 22. 5. 2019 13:07

      jasná. (neregistrovaný) 80.82.147.---

      Kolegyně mají pravdu. Pokud vám zaměstnavatel nenařídil čerpání ŘD, pak nemůžete ŘD čerpat. Vyjímka by byla u loňské nevyčerpané dovolené, ale záleží na tom, kdy jste podal výpověď, hlavně kdy bude pracovní poměr ukončen. Třeba by šlo uplatnit § 218 ZP.

      3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).