Hlavní navigace

Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami

• (neregistrovaný) 78.45.156.---

24. 5. 2019 21:56

Dobrý den,

pracuji v nepřetržitém provozu a mám otázku ohledně odpočinku mezi dvěma směnami. V zákoníku práce se píše: "Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin. Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku." Mé směny jsou následující: 19.5. Volno 20.5. 14:05 - 22:00 21.5. 7:40 - 19:25 22.5. 5:10 - 11:45 23.5. volno Jestli chápu výše uvedený výňatek za zákoníku práce správně, měl mi být odpočinek na směnu 22.5. prodloužen o 1h 20min. Namísto toho nedosahuje ani 11h. Zaměstnavatele jsem na toto upozornil a po 14 dnech ignorace jsem ho upozornil ještě jednou. Odpovědí mi bylo, že směny jsou dle zákoníku práce a není třeba nic měnit. Nejsem si teď jist, jestli jsem jednoduché znění zákonu nepochopil já nebo zaměstnavatel.

Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 5. 2019 22:53

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Pochopil jste to správně, odpočinek z 21. na 22. 5. Vám měl být prodloužen o 1 hodinu a 20 minut = 22.5. jste měl nastoupit až v 6.30 hodin, nikoliv v 5.10.
      Předpokládám, že jste starší 18 let, tudíž zkrácení odpočinku až na 8 hodin je možné. Ve vašem případě však nebyla naplněna podmínka, a to prodloužení následujícího odpočinku o dobu zkrácení odpočinku předešlého. Jedná se o častou chybu zaměstnavatele, každý vnímá jen těch 8 hodin a na tu podmínku, která následuje, už nehledí.

• 25. 5. 2019 22:16

Ondra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Děkuji za odpověď, ona 1 hodina a 20 minut se tedy přičítá k odpočinku, který tam byl naplánován. Ten trval 9 hodin 45 minut a měl tedy být 11 hodin 5 minut.
      Původně jsem si myslel, že odpočinek, který následuje po odpočinku zkráceném, má vždy trvat 11 hodin + doba zkrácení předchozího odpočinku.
      Je tak tedy možné, že zaměstnavatel zkrátí odpočinek na 10 hodin 50 minut a následující odpočinek může trvat pouze 8 hodin 10 minut?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).