Hlavní navigace

Kurzy v účetnictví

• 31.30.120.---

29. 5. 2019 10:17

Dobré dopoledne,
    prosím o radu. Kurzy pro přepočet dokladů si účetní jednotka stanovuje v interní směrnici?
    Myslím tím datum pro přijaté doklady z EU, ze třetích zemí - jestli k datu přijetí nebo k DUZP (máme stanoveno, že používáme denní kurzy ČNB).
    A ještě u vydaných dokladů i záloh - můžu si stanovit v interní směrnici, že kurz při vystavování platí dopoledne z předchozího dne a odpoledne po 15 už je z aktuálního dne? Nebo musím u dokladů, které byly vystaveny dopoledne překlikávat kurz dle DUZP?
    Našla jsem si tento článek, ale trochu jsem se ztratila. Vy tedy v programu můžete použít dva kurzy, jeden pro účely účetnictví a jeden pro účely DPH?
    https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/kurz-pro-prepocet-cizi-meny-v-dph/
    Píšou - Pro přepočet na cizí měnu se má použít platný kurz ke dni uskutečnění účetního případu. To jsou ale pro dodavatele a odběratele dva odlišné pojmy. Zatímco pro dodavatele je tímto dnem okamžik vystavení faktury, pro odběratele je to okamžik přijetí dodavatelské faktury. Př. Dodavatel fakturuje plnění ve výši 20 000 EUR + 4 200 EUR DPH v sazbě 21 %, celkem tedy 24 200 EUR dne 1. 6. 2018, kdy je kurz podle ČNB ve výši 25,83 Kč. Odběratel přijme fakturu o tři dny později, tedy 4. 6. 2018, kdy došlo k poklesu kurzu na 25,70 Kč. Podle účetnictví vychází základ ve výši 514 000 Kč + DPH 107 940 Kč. Použila jsem tedy kurz k 4.6. Ovšem pokud bychom vzali v úvahu ZDPH, vychází základ ve výši 516 600 Kč + DPH 108 486 Kč, celkem tedy 625 086 Kč. Podle ZDPH by měl odběratel nárokovat částku 108 486 Kč. V případě, že bude nárokovat částku nižší, než může, se tím případná kontrola z finančního úřadu pravděpodobně nebude zabývat. Pro účely DPH se má tedy použít kurz k 1.6.? Co kdyby byl nárok vyšší kurzem dle účetnictví?
    Předem děkuji za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).