No § 55 říká, že studium ukončuje buď řádně ( = vykonáním státní zkoušky) nebo se ukončuje zanecháním studia atd. (což jsem nazvala "neřádným ukončením").
Ale i když si toto promítnu do Zákona o státní soc. podpoře, § 14 (tj. co vše se považuje za soustavnou přípravu na budoucí povolání na VŠ), na který odkazuje Zákon o daních z příjmů, tak si stále nejsem jistá. v písmenu b se mluví o řádném ukončení. Tam je aplikace na ZDP zcela jasná.
Ale v písmenu c (a o toto mně jde) se hovoří pouze o době "od ukončení studia atd. atd. nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole". O řádném ukončení studia se zde nehovoří, jen o ukončení. Proto si nejsem jistá, zda když dítě přestane studovat, protože VŠ studia zanechalo a škola mu studium ukončila, ale do 3 měsíců se znovu zapíše k nějakému VŠ studiu, zda se pak v té prodlevě také považuje za vyživované dítě a rodič pak zpětně může uplatnit zvýhodnění i za tuto dobu.
Karo, nedávno tu byl obdobný dotaz, týkající se zdravotního pojištění v tomto mezidobí. Tazatelka se odpovědi nedočkala. Pravděpodobně nikdo ze zdejších diskutujících nezná správnou odpověď. Osobně si myslím, že ze znění zákona nevyplývá, že by ukončení muselo být řádné.
Děkuji za jasnou odpověď. Takže i co se týká zdravotního pojištění (jak o tom píše Líba) je to vlastně totéž. V mezidobí (pokud ukončí VŠ a do 3 měsíců po měsíci ukončení se zapíše ke studiu VŠ) je studentem a tudíž pojištěn státem. Přemýšlím, jak se tato situace v pojišťovně řeší konkrétně, když se až zpětně (po zápisu) ukáže, že měl být pojištěný státem, ale mezitím muselo být odvedeno ZP alespoň z minimální mzdy (pokud nebyl vedený na ÚP).
A také mně není jasné, proč je tam ta věta o bezprostředním studiu, když se za bezprostřední považuje i začátek studia do 3 měsíců po...
Ok. Nebo spíš dítě soustavně se připravující....? Nebo nezaopatřené dítě? Ono označení "student" je kratší, ale každopádně by měl být pojištěný státem.
Jen pořád nerozumím tomu, proč je tam ta věta o bezprostřední návaznosti a vzápětí na to o zahájení studia do 3 měsíců po měsíci... To "bezprostředně" je tam v tom případě jaksi navíc, zbytečné.
Nemyslí se tím přece situace, kdy by prodleva mezi ukončením VŠ a zápisem k dalšímu studiu na VŠ mohla být i delší a za soustavnou přípravu by se považovaly 3 měsíce po měsíci ukončení a pak zas až doba od nového studia. Takto to přece není. Tak proč je tam to bezprostředně? Copak zahájení studia 3 měsíce po je bezprostřední?
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
30. 5. 2019 11:55
Prosím o konzultaci. Jedná se mně o to, zda je možné jako studium (z hlediska daňového zvýhodnění rodiče) posoudit dobu mezi ukončením VŠ studia a zápisem k novému VŠ studiu, když k zápisu došlo do 3 měsíců od ukončení studia. Pokud předešlé studium ukončí řádně (tj. zkouškou) a do 3 měsíců se zapíše k dalšímu studiu, je to jasné. Rodič pak uplatní zvýhodnění i za to mezidobí. Je tomu ale stejně, pokud dítě ukončí VŠ studium "neřádně", tj. že ho škola vedla jako studenta např. do 15.4. a on se v červenci zapíše na jinou VŠ?
Viz. Zákon o státní soc. podpoře, § 14 písm. c - v něm se píše pouze o ukončení, ne o řádném ukončení.