Hlavní navigace

Nákup stroje

 • (neregistrovaný) 185.73.161.---

  31. 5. 2019 8:48

  Dobrý den všem, prosím o radu. Jaké je účtování případu : S.r.o. dostala od dodavatele stroj, který měsíčně splácí na základě vystavených faktur? Po uhrazení poslední splátky se stane s.r.o. vlastníkem? Existuje smlouva, že nám dávají stroj a že ho bude s.r.o. splácet v daných částkách dle doručených faktur.
  Jaké bude účtování? Kdy zadat do obchodního majetku a odepisovat?
  Předem děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2019 12:22

   vladík

   Pokud máte ke stroji vlastnické právo a zařadili jste ho do užívání, můžete odpisovat, i když ho platíte ve splátkách,ale to byste museli mít fakturu na celou kupní cenu a splátkový kalendář, vámi uvedený způsob, kdy je vystavována faktura na jednotlivé splátky jsem ještě neviděla, zřejmě na vás přejde vlastnictví až po zaplacení celé částky. Ale to musíte zjistit vy, jak je to ve smlouvě formulováno.

  • 31. 5. 2019 13:00

   voja (neregistrovaný) ---.cartrim.cz

   Děkuji za odpověď. Je to takové celé nějak divné, ale možné. Konečně jsem se dostala ke smlouvě. Stroj zůstane majetkem dodavatele do úplného zaplacení. splátkový kalendář sice existuje, ale je pouze informační - platby se budou uskutečňovat na základě došlých faktur. Takže jestli se nemýlím : zadám do majetku až po ukončení splácení ( nejspíše bude nějaký doklad nebo certifikát nebo tak něco ), bude asi nějaká cena odkupu. Zatím účtuji pouze faktury jako služby nájmu stroje přes 518. Myslím to dobře?
   Děkuji moc.

  • 31. 5. 2019 15:18

   JirkaZ (neregistrovaný) ---.sta.ji.cz

   Bez znalosti smlouvy těžko říci.
   Ale dejte si pozor na par. 24/5 ZDP - aby ty nájmy byly vůbec daňově uznatelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).