Hlavní navigace

Pronájem bytu § 9 a výdaje na opravu

  • (neregistrovaný) 81.161.67.---

    11. 6. 2019 9:24

    Krásný den s prosbou o radu.
    Kamarád /soukromá osoba/ si koupil byt, který chce pronajímat, jakmile jej zrekonstruuje.
    Příjem z pronájmu bez el. energií (inkasa) bude danit v DP dle § 9. Sepíše Smlouvu o podnájmu nemovitosti ?
    Je lepší ve smlouvě rozlišit částku, kterou bude inkasovat za nájem a částku za energie ? Ta je ale pohyblivá.

    Byt nyní pořizuje. Pronajímat chce asi koncem roku.
    Příjem bude mít asi 10 tisíc za tento rok.

    Výdaje chce uplatnit skutečné. Ale bude to asi 300 tisíc. Může uplatnit, prosím, jen část výdajů a zbytek uplatnit v dalším roce ?

    Díky moc všem

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 6. 2019 16:30

      vladík

      Proč o podnájmu ? Bude to smlouva o nájmu bytu. V § 9 se zdaňuje čisté nájemné, zálohy za služby, pokud je vyúčtuje následně nájemníkovi budou nezdanitelným příjmem, platby za tyto služby dodavatelům budou nedaňovým výdajem. Výdaje FO nevedoucí účetnictví uplatňuje v roce, ve kterém je skutečně obdržela.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).