Hlavní navigace

Clo a DPH při poslání zásilky ze zahraničí do ČR

 • (neregistrovaný)

  20. 6. 2019 8:07

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaké povinnosti má podnikatel neplátce DPH, který nechá přepravní službou z Nepálu do ČR dopravit balík vonných tyčinek určených k dalšímu prodeji zákazníkům ve smyslu cla a DPH. Jsou všechny takové balíky kontrolovány celní správou a je vyměřeno DPH (na clo by měla být úleva z Nepálu) a nebo se může stát, že po kontrole celní správou nedojde k vyměření DPH a s balíkem nepřijdou žádné celní dokumenty?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 6. 2019 18:30

   HK (neregistrovaný) 93.185.11.---

   Podnikatel neplátce DPH by měl při nákupu v Nepálu upozornit dodavatele, že se jedná o obchodní zboží, ten by zásilku vybavil celní fakturou, ze které by bylo možno zjistit hodnotu zboží. Dopravce by kontaktoval příjemce, zjistil informace k dováženému zboží a následně zásilku celně odbavil. Bylo by vyměřeno clo (třeba v hodnotě 0 Kč), DPH, zboží propuštěno do volného oběhu a podnikatel by si nákup uplatnil do výdajů.
   Pokud se toto nestalo a zásilka nebyla deklarována jako obchodní, klidně může příjemci dorazit bez faktury, cla i DPH.
   Za předpokladu, že dovoz vonných tyčinek nepodléhá zákazům a omezením, je možné dodatečné řešení Podnikatel si může zajistit celní fakturu, případně jiné podpůrné doklady (doklad o platbě za zboží), zjistit cenu za dopravu, najít si zástupce, který může elektronicky komunikovat s CÚ a zboží CÚ dodatečně předložit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).