Hlavní navigace

Účetnictví neúčetnictví

 • (neregistrovaný) 81.0.215.---

  26. 6. 2019 13:08

  Dobrý den,
  chci si jen před koncem (prodlouženého) termínu pro DAP trochu postěžovat. Když vidím některá účetnictví co se ke mně za tenhle rok dostali je mi úplně smutno. To nejsou účetnictví, ale jen naprosto nesmyslná čísla, která si někdo vycucal z prstu. Jsem zvyklý, že mě vždy všechno sedí do halíře, proto asi to rozhořčení.
  Například se mi dostalo do ruky účetnictví IT firmy, která funguje od roku 2010 a za celou dobu neměli zaúčtovaný základní kapitál (200 tisíc), výkazy každý rok posílali s přiznáním na finančák a nikomu to tam nepřišlo divné, že už 7 let mají záporný vlastní kapitál. Hodně se pak jednatel divil, když jsem mu řekl, že podle účetnictví dluží 500 tisíc dodavatelům a jemu odběratelé dluží 300 tisíc. Taky divně koukal, když v účetnictví byla pohledávka za finančním úřadem ve výši 700 tisíc. Podotýkám, že skutečnost je taková, že nikomu nic nedluží a jemu nikdo nic nedluží. Pak se účetní snažil využít paušální výdaje na auto, ale místo aby to jen zapsal do DAP tak se o tom snažil účtovat zápisem 501/325, čímž vznikl další závazek firmě vůči nikomu. A když už ani konečný zůstatek na bankovním účtu nesouhlasil s bankovním výpisem, tak jsem šel do kolen.
  Pak se ke mně dostala další firma, předali mi přijaté faktury a na všech napsáno, že byly placeny převodem, tak jsem chtěl i výpisy z účtu nacož mi jednatel sdělil, že ty nikdy nebyly potřeba a na co je teda chci?! Nakonec donesl výpisy ze kterých bylo patrno, že mají bankovní účet už od začátku podnikání (5 let) a o bankovním účtu nikdy nebylo účtováno.
  Další firma je ještě peprnější, dostal jsem vydané faktury zaúčtoval. U jedné vydané faktury jsem si nebyl jistý s jakým rokem souvisí (nájem placený dopředu) a tak jsem se doptal jednatele a vysvětlil mu co je časové rozlišení. Pak jsem vše doúčtoval a poslal mu přehled kolik vychází daňová povinnost. Jaké bylo moje překvapení, když odpovědí byl akorát seznam vydaných faktur, které "souvisí" až s rokem 2019. Reagujte a podělte se i o své příběhy :)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).