Hlavní navigace

nedokončená výroba

• (neregistrovaný) 193.85.249.---

27. 6. 2019 11:21

Dobrý den. Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit jak funguje nedokončená výroba? Kdy se mi změna stavu nedokončené výroby ve výkaze může dostat do plusové hodnoty? Jsem z toho jelen. Díky za postřehy. Radek

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 6. 2019 11:31

Alverita

Do plusové hodnoty se vám dostane při zvýšení stavu NV, tj. když ji vytváříte. Patří do zásob mezi aktiva.

• 27. 6. 2019 11:38

T. (neregistrovaný) ---.avonet.cz

Dobrý den, beru nedokončenou výrobu jako ocenění nedokončeného výrobku (případně služby), které vyrábím ve vlastních nákladech.

V průběhu výroby mi nabíhají na výrobek náklady jako např. materiál, nakoupené služby na výrobu, mzdy apod. Náklady tohoto typu však musí být skutečně náklady až v momentě, kdy nastanou výnosy- tedy při prodeji. Provedu tedy kalkulaci = ocením výrobek v nákladové ceně a pomocí účetního zápisu vykompenzuji náklady ("vyjmu" z nákladů) a zvýším svůj majetek (aktiva) o nedokončenou výrobu. Jak se bude nedokončená výroba měnit je nejlepší si celý proces rozepsat a zaúčtovat, pak to uvidíte.

• 28. 6. 2019 13:21

Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

Vysvětleno pro laika výborně, jen malé upřesnění. výnosy nastanou až při prodeji pouze v případě služeb. U výrobků ale to je okamžikem naskladnění hotového výrobku (účtováním produkce). Výrobek potom může ležet na skladě, ale už je hotový, žádné další náklady ovlivňující výrobní cenu už k němu nenabíhají. Typické je to např. u nás jako zemědělců - náklady jsou postupně od podzimních polních prací - vzniká nedokončená výroba (NV) příštího roku. Při roční uzávěrce se převede tato NV na NV běžného roku, přičítají se k nim další NV za jarní práce, sklizeň, použitý materiál (hnojiva, osiva, nafta atd.) Po sklizni naúčtujeme produkci příslušného množství plodiny a následně zúčtujeme příslušnou NV patřící k této plodině - to je úbytek NV. Potom se vyrobená plodina postupně prodává, někdy třeba až do jara příštího roku. V době od produkce přes postupné prodeje samozřejmě už žádná NV nepřibývá, případné náklady spojené např. se skladováním nebo expedicí už jsou náklady běžnými, ke kterým se NV nepočítá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).