Hlavní navigace

Domácí práce - úkolová mzda

 • (neregistrovaný) 212.69.128.---

  27. 6. 2019 11:27

  Dobrý den, moje matka jsi ke starobnímu důchodu přivydělává domácí prací, která spočívá v kompletaci různých vzorků drogerie atd. Odměnu má 0.10 haléřů za jeden kus. Za 1 den zkompletuje 2000 kusů, ale tato práce trvá 8-10 hodin ve svižném tempu. Odměna je tedy 200 Kč za 8 hodin práce. Má s firmou uzavřenou smlouvu, ale nevím jestli DPP či DPČ. Mě osobně se to zdá hodně směšná a neúměrná částka. Z té částky jí měsíčně odečítá zálohu na daň,. Existuje minimální mzda placená úkolově ? Popřípadě bych byl rád za radu co dělat, když zaměstnavatel platí takhle málo. Děkuji Radek Bílý

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 6. 2019 12:24

   Radek (neregistrovaný) 212.69.128.---

   To bohužel nevím, řekl jsem matce, ať mi donese kopii smlouvy. Ta norma má být ve smlouvě, nebo má být pouze k nahlédnutí u zaměstnavatele ? Jde o to, že v tomto případě se opravdu nedá udělat více jak 300 ks za hodinu. Jestli jsem vše dobře pochopil, tak 300 ks by se mělo rovnat minimální hodinové mzdě. Co tedy dělat, když norma stanovená zaměstnavatelem se nedá splnit ? Už s tím chci něco dělat, protože tuto práci dělají pouze důchodci on je pouze sprostě využívá. Jakmile budu mít smlouvu, klidně jí vám pošlu k nahlédnutí.

  • 28. 6. 2019 13:08

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   A tu daň - odečítá jí opravdu zálohu, nebo srážkovou daň? Pokud Vaše matka nemá jiné zaměstnání, tak má nárok na slevu na poplatníka, kterou by při vámi zmiňované výši mzdy plně pokryla zálohu. V případě srážkové daně má maše matka možnost podat si daňové přiznání, ve kterém si uplatní roční odpočet a sraženou daň jí FÚ vrátí. V případě zálohové daně a nepodepsaného Prohlášení poplatníka (při podepsaném by byla uplatněná sleva) by měl dokonce povinnost přiznání podat. Ale i v tomto případě by to bylo pro ni výhodné, pravděpodobně by dostala zpět všechnu zaplacenou daň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).