Hlavní navigace

Druhá mateřská a rodičovská dovolená

  • (neregistrovaný)

    27. 6. 2019 13:47

    Dobrý den, prosím Vás, jsem na rodičovské dovolené, dceři budou 3 roky v únoru 2020. Na tento termín mám také stanovený termín porodu druhého dítěte. Jak mám postupovat ohledně papírů, úřadů, zaměstnání....? Budu mít nějakou nemocenskou nebo přejdu z rodičovské na další mateřskou? Papír o mateřské dám zaměstnavateli? Abych nějaký den nepropásla a neměla pak na mateřskou nárok, abych včas dodala zaměstnavateli. Děkuji Tereza

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 6. 2019 14:21

      Líba (neregistrovaný)

      Sice to výslovně nepíšete, ale budu předpokládat, že jste při prvním dítěti měla nárok na PPM. Na druhou MD nastoupíte 6 až 8 týdnů před předpokládaným datem porodu. Termín si zvolíte sama. Pokud budete ještě pobírat rodičovský příspěvek, musíte nástup na PPM nahlásit, souběh není možný. Dopředu si spočítejte, jestli by nebylo dobré včas změnit výši příspěvku, abyste vyčerpala vše. S OSSZ budete dál komunikovat prostřednictvím zaměstnavatele. Žádost o PPM vám vystaví lékař a předáte zaměstnavateli. Ten vystaví přílohu, porovná se denní vyměřovací základ s tím u prvního dítěte, a OSSZ použije ten pro vás výhodnější.

    • 27. 6. 2019 14:27

      Tereza (neregistrovaný)

      Ano, měla jsem nárok na PPM a jsem stále u stejného zaměstnavatele. Je nějaký rozdíl pro mě 6 nebo 8 týdnů? Děkuji

    • 27. 6. 2019 18:18

      Líba (neregistrovaný)

      Někdy to ovlivní nárok na dovolenou, někdy matka nechce přesáhnout roční příjem 68.000,- Kč, do kterého se PPM počítá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).