Hlavní navigace

OČR na otce - opakovaně

 • (neregistrovaný) 77.236.222.---

  3. 7. 2019 10:31

  Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně má OČR na svého nemocného otce na 9 dní. Už teď se ví, že bude dní potřebovat více (není to dlouhodobé ošetřování). Jestliže mezi touto OČR a další OČR odpracuje třeba jen 1 den nebo bude čerpat 1 den dovolené, vzniká opět nárok na další OČR ? A stačilo by např. kdyby mezi jednotlivými OČR odpracovala např. pouze jednu hodinu ? A je zde podmínkou společná domácnost ? Co když má každý jiné trvalé bydliště ? Velice Vám děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2019 10:58

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Soni, v případě vztahu dítěte a rodiče je podmínkou, že žijí ve společné domácnosti. Pokud toto nesplňuje, pak jsou další úvahy zbytečné.

   https://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/f3033820/

  • 3. 7. 2019 11:12

   Soňa... (neregistrovaný) ---.instal.cz

   Dobrý den, paní Jasná, velice Vám děkuji za odpověď. Prosím, z důvodu toho, že otec je nemocen, bydlí v tuto dobu spolu s dcerou (zaměstnankyní) v jedné domácnosti. Prosím, je to považováno za společnou domácnost ? Či jak se sociálce prokáže, že spolu žijí, když trvalý pobyt mají každý na jiném č.p. ? Velice Vám děkuji za Váš čas a pomoc.

  • 3. 7. 2019 11:26

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Ona může mít OČR na delší dobu, jak dlouhé ošetřování lékař uzná, ale sociálka jí zaplatí pouze prvních 9 kalend. dnů ošetřování (osamělé 16). Pokud by měla mít další ošetřovačku, tak by tam muselo být přerušení,určitě by nestačilo jen hodinové, aspoň denní, ale ani to neplatí univerzálně. Prošlo by to (možná) třeba v případě, že by měl angínu a pak by ošetřování skončilo. Šla by do práce, pracovala a pak by si otec třeba zlomil nohu a lékař by znovu uznal potřebu nového ošetřování. Ale sociálka už by zkoumala, zda jde skutečně o novou potřebu ošetřování nebo zda se to týká toho prvního.
   Kromě toho pro nárok na ošetřovné je nutno mít společnou domácnost, jinak tu ošetřovačku bude mít omluvenou v práce, ale sociálka nezaplatí. Trvalé bydliště není nutné, důležitá je společná domácnost v tu dobu (že v době ošetřování bydlí otec u dcery, vyplněna byla tato adresa) - takto to sociálka vždy akceptovala, ale znáte to.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).