Hlavní navigace

Nerovnoměrně rozlož.prac.doba a státní svátek

 • 176.102.128.---

  3. 7. 2019 19:19

  Dobrý den, prosím o radu. Je zaměstnanec povinen ve státní svátek u nerovnoměrně rozlož.pracovní doby jít do práce nebo se na něho též vztahuje svátek (jedná se o provoz ve strojírenství - obrábění, stroje mohou zastavit).
  A další dotaz je nerovnoměrně rozložená pracovní doba stejná jako nepřetržitý provoz? Čili zda jsou stejné podmínky u obou provozů. Děkuju.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2019 19:36

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Začnu od druhé části dotazu.
   Nerovnoměrné rozvržení PD znamená, že zaměstnavatel rozvrhuje na jednotlivé týdny jiný počet hodin (hovoří se o krátkém a dlouhém týdnu). Takto může být PD rozvržena i např. od pondělí do pátku.
   Nepřetržitý provoz znamená potřebu práce 24 hodin, 7 dnů v týdnu. PD u nepřetržitého provozu může být rozvržena rovnoměrně i nerovnoměrně (viz výše). Nepřetržitý provoz má vliv na délku PD týdně, nejvýše 37,5 hodiny (rozvržení PD s délkou týdenní PD nesouvisí).
   Je-li PD rozvržena nerovnoměrně, zaměstnavatel je povinen určit vyrovnávací období a na celé toto VO stanovit harmonogram pracovních směn. Připadne-li směna na svátek, zaměstnanec je povinen v tento den konat práci.

  • 3. 7. 2019 20:00

   jahavelkova@seznam.cz

   Děkuji za odpověď.
   A když si zaměstnanec dopředu nahlásil dovolenou a je to na svátek, počítá se to jako dovolená v pracovní den, pokud tomu dobře chápu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).