Hlavní navigace

Pracovní úraz - zkrácení délky odškodnění

 • (neregistrovaný) 94.113.246.---

  8. 7. 2019 8:53

  Dobrý den,

  moc prosím všechny o radu: manželovi se stal na zahraniční služební cestě úraz - při zvedání břemene mu ruplo v zádech, ale tak moc, že mu museli zavolat záchranku a odvezli ho do nemocnice (dostal injekce a léky), zahraniční firma vše nahlásila manželovu zaměstnavateli, úraz byl uznán jako pracovní.
  Manžel marodil několik měsíců, dva měsíce chodil v předklonu a tahal nohu za sebou, chodil na kapačky, rehabilitace, injekce, byl v lázních. Zaměstnavatel po skončení neschopnosti vše poslal na Českou pojišťovnu, aby úraz odškodnila.
  Pojišťovna si vyžádala výpis se zdravotní dokumentace, z té zjistila, že manžel rok před událostí měl menší problémy se zády a po účetní chce opravit výpočet náhrady ušlého výdělku z důvodu cituji z dopisu: "Dle lékařské dokumentace je uznáno léčení pro pracovní úraz (podvrtnutí bederní páteře) max 6 týdnů, dále léčení onemocnění páteře."

  Můžeme se nějak bránit? Má na to pojišťovna nárok?

  Moc všem děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2019 12:31

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.200.broadband17.iol.cz

   Řešení vašeho případu není jednoduché a pravděpodobně si vyžádá delší čas. Dát jednoznačnou odpověď není možné. Budu se však snažit vás nasměrovat, jak najít možné řešení (proto má odpověď bude delší). Z informací, které jste uvedla, vyplývá, že základním problémem je doba, po kterou bylo prováděno léčení, jež si vyžádal vzniklý pracovní úraz, tedy otázka, na kterou může dát odpověď ošetřující lékař.

   Uvádíte, že úraz byl uznán za pracovní úraz. Tedy v této otázce nevznikl žádný problém. Tím poškozenému vznikl nárok na náhradu škody a nemajetkové újmy, které v důsledku vzniku pracovního úrazu utrpěl. Uvádíte, že zaměstnavatel tento nárok uznal. Není však uvedeno v jaké výši. Předpokládám, že nedošlo k žádnému krácení, tedy ve výši 100 %. Z uvedeného dovozuji, že zaměstnavatel neprovedl úhradu poškozenému, ale požádal o to pojišťovnu, u které je pro tento případ pojištěn (to je jedno z možných řešení). Ta provedla přezkoumání případu a došla k závěru, že celá délka dočasné pracovní neschopnosti nebyla v příčinné souvislosti s pracovním úrazem, ale částečně v důsledku dřívějších zdravotních problémů postiženého.

   Za náhradu škody a nemajetkové újmy je odpovědný zaměstnavatel, nikoliv pojišťovna. Právní vztah je mezi vaším manželem a zaměstnavatelem, nikoliv mezi manželem a pojišťovnou. Z těchto důvodu je nutné vše řešit se zaměstnavatelem. Pojišťovna není oprávněna po účetní požadovat opravu výpočtu náhrady ušlého výdělku. Maximálně může odmítnout proplatit celou požadovanou výši částky.

   Na základě vámi poskytných informací a výše popsaných skutečností doporučuji následující postup. Manžel by se měl spojit se svým zaměstnavatelem a domluvit se s ním, jak bude dále postupováno. Předpokládám, že uvede, že celou věc postoupil pojišťovně a že ta to za něj řeší. V tom případě doporučuji, aby manžel požádal lékaře, který ho léčil, o vydání písemného vyjádření od kdy do kdy trvala léčba v příčinné souvislosti s pracovním úrazem a zda pobyt v lázních byl či nebyl v přičinné souvislosti s prodělaným pracovním úrazem.

   Vyjádření na tomto dokumentu bude velice podstatné pro další postup. Potvrdí-li stanovisko pojišťovny, nebude prakticky co dále řešit. V opačném případě bude nutné se opět obrátit na zaměstnavatele s tím, že nárok je do v dokladu uvedené míry opodstatněný a domluvit se s ním, jak hodlá dále postupovat. Nedojde-li k vzájemné dohodě poškozeného, zaměstnavatele a pojišťovny, nezbude vašemu manželovi nic jiného, než tuto situaci akceptovat, nebo se obrátit na soud. Soudit se však musí se svým zaměstnavatelem, nikoliv s pojišťovnou. V tomto případě lze předpokládat, že soud si vyžádá vyjádření soudního znalce k objasnění od kdy do kdy trvala dočasná pracovní neschopnost z důvodu pracovního úrazu.

  • 11. 7. 2019 15:08

   p. (neregistrovaný) ---.113.246.180.static.b2b.upcbusiness.cz

   Dobrý den, moc děkuji za reakci. Manžel to začal řešit se zaměstnavatelem - mzdová účetní se s tím také ještě nesetkala. A jak píšete i Vy, má donést papír od doktora, že léčení trvalo skutečně tak dlouho v důsledku pracovního úrazu. Moc Vám děkuji. P.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).