Hlavní navigace

Celozávodní dovolená nařízena s předstihem

 • (neregistrovaný) 193.86.96.---

  15. 7. 2019 10:30

  Dobrý den, prosím poradíte mi?

  Zaměstnavatel nařídil již v lednu celozávodní dovolenou teď na srpen 2 týdny v celku. Jenže je tady jeden zaměstnanec, který o tom sice věděl, ale vybral si dovolené více než měl a zůstatek je 6 dní - což mu nyní nevyjde (potřebuje 10 dní). A co teď s tím? O dovolené věděl dopředu, takže určenou ji měl, ale i tak si vybral více. A teď chce buď jít do práce nebo 100% náhradu. Ale zaměstnavatel zase říkal, že o dovolené věděl dopředu, že má mít neplacené volno. Prosím může ho dát nebo ne? Já vyčetla, že bez žádosti zaměstnance mu zaměstnavatel nemůže dát neplacené volno.

  Prosím poradíte mi?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 7. 2019 10:42

   III (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Naprosto nechápu jak si zaměstnanec mohl vybrat víc dovolené, než měl. Nástup na dovolenou mu snad někdo povoluje, schvaluje a eviduje jeho nepřítomnost. Takže tento člověk, který zcela jistě věděl, že např. zaměstnanec ´má nárok na 20 dní dovolené, ze které je , při splnění všech zákonných podmínek, určeno 10 dní čerpat v srpnu, tak jedině, že je idiot, který neumí sčítat a odčítat, mu mohl poskytnout k čerpání více dní, než které jsou potřeba pro nařízenou dovolenou. Tento člověk je zodpovědný za stávající stav, až potom zaměstnanec. Ten, dle mne, chybou zaměstnavatele zcela právem požaduje náhradu 100%. Neplacené volno, jak jistě víte, o to by musel zaměstnanec žádat a zaměstnavatel ho schvaluje. Nevidím důvod, proč by to zaměstnanec dělal? Protože jiní zaměstnanci neznají své povinnosti ?

  • 15. 7. 2019 10:51

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Zaměstnanec si nemá určovat a vybírat dovolenou, jak on chce. Termín a délku dovolené určuje pouze zaměstnavatel, a to buď sám (nesmí mu ji rozdrobit, ale nechat aspoň 2 týdny v celku a přihlížet přitom také k zaměstnancovým potřebám) nebo po dohodě se zaměstnancem (pak nemusí být aspoň 2 týdny v celku, ale tak, jak se spolu dohodnou). Když chce zaměstnanec vybrat dovolenou, přijde za vedoucím (zkrátka za oprávněnou osobou) požádat o čerpání dovolené tehdy a tehdy tak a tak dlouho a pokud je vyhověno, tak zaměstnavatel mu takto určí čerpání dovolené.
   Když si tedy Váš zaměstnanec vzal dovolenou, jak mu to vyhovovalo a zaměstnavatel to akceptoval, tak podle mého názoru mu ji takto dovolil (určil) vyčerpat. Zaměstnavatel přece věděl, že zaměstnanci budou potřebovat dovolenou na tu celozávodní, tak mu ji neměl nechat vybrat. Teď mu dny dovolené chybí a pokud mu nebude přidělovaná práce (protože firma bude po dobu celozávodní zavřená), tak mu musí platit náhradu. Nebo ho musí přesvědčit, aby požádal (zaměstnanec) o neplacené volno.

  • 15. 7. 2019 11:13

   zacatecnik000 (neregistrovaný) ---.smartheating.cz

   Moc Vám děkuji za názory. Jsme malá firma a zaměstnanec si bere dovolenou podle toho, jak si ji navede do plánovacího kalendáře dovolených a tím to hasne - nařízený to nekontroluje, protože je to na domluvě - takže vlastně si nese zodpovědnost vedoucí. Bohužel zde vedoucí netuší zůstatky dovolených svých zaměstnanců - prostě spoléhají na "domluvu" a na to, že si to každý sám pohlídá... Děkuji moc za názory - budu to takto prezentovat majiteli...

   Přeji krásný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).