Hlavní navigace

Výše průměrného čistého měsíčního výdělku

• (neregistrovaný) 86.49.111.---

16. 7. 2019 15:03

Dobrý den,
    mám dotaz ohledně průměrného - pravděpodobného čistého měsíčního výdělku. Pracoval jsem na smlouvu na dobu určitou, která před 2 měsíci skončila. Během trvání pracovního poměru jsem byl 8 měsíců v pracovní neschopnosti, která ještě trvá a po jejím ukončení se chci registrovat na ÚP a využít nároku na podporu v nezaměstnanosti. Dostal jsem od zaměstnavatele potvrzení, kde mám uvedený průměrný hrubý měsíční výdělek 21.501,- a z toho průměrný čistý výdělek 14.980,- Kč. Výše čistého výdělku se mi nezdá a myslím, že by měl být vyšší. Měsíční plat jsem měl 21.000,-. hrubého + odměny dle výkonu. Je uvedený výpočet čistého výdělku správný a pokud ne, tak kolik by měl být? Poradíte mi prosím?
    Předem děkuji. Pavel

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 7. 2019 17:24

Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Máte u tohoto zaměstnavatele pro rok 2019 podepsané daňové prohlášení? Vypadá to, že ne, a že při výpočtu daně tím pádem nebyla uplatněna sleva. Ale mně by teda v takovém případě vyšlo z uvedeného hrubého 14800 čistého.

• 16. 7. 2019 18:13

pav (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Za rok 2019 jsem nebral žádnou výplatu, byl jsem v PN a bral jsem jen nemocenskou. Daňové prohlášení na tento rok jsem nepodepsal, v práci mi řekli, že je to zbytečné.
      Nerozumím tomu, myslel jsem, že bych měl mít uvedený vyšší prům. čistý měs. příjem. Tzn. že mi byla odečtena daň 2070,- přesto, že jsem žádnou mzdu nedostal? Je možné proto něco udělat? Momentálně je to pro mě hodně peněz. Děkuji

• 16. 7. 2019 21:22

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Čistý průměrný výdělek, z něhož ÚP vychází při výpočtu podpory, se počítá tak, že se vezme hodinový průměr, který je u toho zaměstnance platný ve čtvrtletí, ve kterém mu skončil poměr. Je to průměr, který se vypočítává z výdělků a odpracovaných hodin v minulém čtvrtletí. Pokud zaměstnanec v minulém čtvrtletí neodpracoval ani 21 směn, určí se hod průměr pravděpodobný. Tedy tento hodinový průměr se vynásobí týdenním úvazkem a toto se vynásobí 4,348. Vyjde průměrný měsíční hrubý výdělek. A z něj se obvyklým způsobem vypočítá průměrný měsíční čistý. Počítá se podle pravidel, které platí při skončení poměru. Tzn. Odečte se SP, ZP a daň,vypočítaná podle toho, zda ten zaměstnanec měl v tom měsíci podepsané prohlášení a jaké uplatňoval slevy (i když neměl žádný výdělek, ze kterého by ty slevy mohl uplatnit) či zda podepsáno neměl. Vy jste podepsáno neměl, daň tedy byla vyšší a průměrný čistý výdělek tím pádem nižší (a tím pádem nižší podpora). Na toto to nepodepsání bohužel vliv mělo. Zkuste se domluvit s účetní, zda by Vám to ještě nepřepočítala s daňovou slevou a nevystavila potvrzení nové, s tím, že to prohlášení podepíšete (samozřejmě by ale muselo být uvedeno u podpisu takové datum, aby platilo pro ten měsíc, ve kterém jste skončil, účetní už by Vám řekla).

• 21. 7. 2019 22:55

pav (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Děkuji za vysvětlení, zkusím se s účetní domluvit.
      Ještě se zeptám - prac. poměr mně skončil, DPN trvá. Bude se mi podpora skutečně vypočítávat z mého prům. - pravděpod. čistého měs. výdělku nebo z prům. mzdy v národním hospodářství? Nějak se v tom ztrácím.
      ¨Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).