Hlavní navigace

Demolice neodepsané stavby a postavení nové haly na jejím místě

 • (neregistrovaný) 109.81.208.---

  19. 7. 2019 8:51

  Dobrý den,
  DE, DPH - klient demoluje stavbu, která ještě není odepsána, musí však uvolnit místo pro stavbu nové haly. Má otázka zní:
  - náklad na demolici bude celý daňovým nákladem, nebo se tato cena promítne do ceny původní stavby - případně do ceny nové haly?
  - co se zůstatkovou cenou původní stavby - započítá se do vstupní ceny nové haly?
  Děkuji a přeji hezké léto

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 7. 2019 11:52

   Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Náklady na demolici i zůstatková cena původní stavby budou součástí vstupní ceny nové haly.

  • 23. 7. 2019 11:02

   JD (neregistrovaný) ---.dragon.cz

   Dobrý den,
   pozor ale na rozdílnou zůstatkovou cenu účetní a daňovou. Kopíriji článek s výkladem k tomu:
   V průběhu roku 2017 byl novelizován Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů . Jednou ze změn, kterou tato novela (Zákon č. 170/2017 Sb.) přinesla, je sice na první pohled nevýznamné upřesnění, které ale může mít poměrně významné dopady nejen na výši daňových odpisů, ale i na výpočet odložené daně.

   Do § 29 odst. 1) bodu h) byla přidána nová věta se zněním V případě stavebního díla odpisovaného podle tohoto zákona, které je likvidováno v souvislosti s výstavbou nového stavebního díla nebo jeho technickým zhodnocením, je součástí vstupní ceny nového stavebního díla zůstatková cena likvidovaného stavebního díla namísto zůstatkové ceny likvidovaného stavebního díla podle právních předpisů upravujících účetnictví.

   Dosud bylo běžnou praxí, že pokud účetní jednotka nebo obecně daňový subjekt provedl demolici stavby se zůstatkovou hodnotou, byla jako součást pořizovací ceny použita účetní zůstatková hodnota a to jak pro účely účetní vstupní ceny, tak i vstupní ceny daňové. Po novele již tento postup nebude možný. V účetnictví se použije účetní zůstatková cena, pro daňové účely se použije daňová zůstatková cena. Již od zařazení majetku do používání tedy bude odlišná vstupní cena účetní a daňová v registru majetku.

   Odlišnost vstupní ceny účetní a daňové bude zároveň generovat odloženou daň. S ohledem na skutečnost, že odložená daň je obvykle počítána jako rozdíl mezi daňovou a účetní zůstatkovou cenu, tak by neměl její výpočet vlivem této novely činit žádné větší problémy, protože na principu se nic nemění.

   Tato novela je sice účinná od 1.7.2017, ale použije se, v souladu s přechodným ustanovením zákona č. 170/2017 Sb., již pro zdaňovací období počínající v roce 2017.
   zdroj: www.22hlav.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).