Hlavní navigace

Brigáda - dohoda

 • (neregistrovaný) 88.102.135.---

  23. 7. 2019 12:08

  Dobrý den, vůbec nevím co a jak, abych neudělala někde něco špatně. Mám tu chlapce, vnuka majitele firmy. Měl by nastoupit jako brigádník. Je mu 17 let, ještě studuje. Co s ním sepsat? Dosud jsem vůbec neřeišla. Jsme malinká firma. Sepsala bych dohodu o provední práce? A odvádět daň 15 %? Pokud by nastoupil dnes, mohu mu uplatnit v červenci odčitatelnou položku na poplatníka, když mi bude tvrdit, že nikde jinde nepracoval? Samozřejmě by mi podepsal prohlášneí. Nebo trvat na to, aby nastoupil v srpnu od 1.8.?Bylo mi řečeno, že když mu nebylo 18náct, tak nic neplatí. Spíš si myslím, že je to tak, že ne, že by se neplatilo, ale uplatní se odčitatelná položka na poplatníka a tím se možná nebude nic platit. Je to tak správně? Vůbec nevím, kam honem rychle koukat a kde hledat :-(
  Předem moc děkuji za všechny rady a zkušenosti

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2019 12:40

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Především se jedná o mladistvého zaměstnance, tudíž jej nemůžete zaměstnat bez vstupní lékařské prohlídky. Co se týče odvodů. Pokud bude DPP s odměnou do 10 000,-Kč, pak nebudou odvody na SP, ZP a pokud podepíše prohlášení, tak nebude platit ani daň, protože mu ji pokryje sleva na poplatníka. Do zaměstnání může nastoupit klidně kdykoliv v měsíci a pokud podepíše prohlášení a uvede, že v daném měsíci nikde nepracoval, pak uplatníte slevu na poplatníka. Pokud by v daném měsíci pracoval, pak byste spočítala zálohovou daň (předpokládám, že prohlášení podepíše) a sleva na poplatníka by se uplatnila až v následujícím měsíci. Při nepodepsaném prohlášení do 10 000,-Kč bude daň srážková.

  • 23. 7. 2019 12:53

   PeKa. (neregistrovaný) ---.135.broadband7.iol.cz

   Vás platit zlatem je málo ;-) Moc a moc děkuju. Já si to tak nějak myslela. Jen vše se tak rychle mení a člověk nikdy neví, aby mu někde něco zrovinka neuteklo :-( S tou porohlídkou, tak to jsem chtěla ještě řešit s bezpečákem ;-) Já tyhle hrrr akce, kdy mi něco teď hned přistane na stole a honem rychle sepsat něco, s čím jsem se nikdy nesetkala, tak to absolutně nesnáším. Kdyby se občas alespoň vědělo něco předem a byl čas to pořádně prostudovat. To je o průšvih :-( Tedy ještě jednou děkuji!!!! ;-) Jste zlatá ;-)

  • 23. 7. 2019 13:16

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Taky to znám. Jakmile je hrrr akce, tak pomalu nervozitou ani nevím v jaké výši se platí daň. Jelikož je to nezletilý klučina, tak si prostudujte v zákoníku práce § 79a, § 88 a § 247. Přeji pěkný den.

  • 23. 7. 2019 13:27

   PeKa (neregistrovaný) ---.135.broadband7.iol.cz

   Moc děkuji, hned jdu na to ;-) Jste prostě zlato! ;-) Já tu mám jen 8 zaměstnanců, brigádník je to takhle mladičký první.... Tak zase budu chytřejší ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).