Hlavní navigace

Odpočet DPH

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:8386:----:----:----:----:----

    13. 8. 2019 15:35

    Dobrý den,

    jsem OSVČ a stal jsem se plátcem DPH. K podnikání potřebuji několik věcí (každá z nich má hodnotu méně než 40 tisíc). Mám dotazy:

    1) Mohu si tyto věci odpočítat z DPH?
    2) Pokud si je mohu odpočítat, musím je evidovat jako obchodní majetek?
    3) Budu potřebovat potvrzení o jejich likvidaci?

    Dodávám, že vedu daňovou evidenci a uplatňuji paušál.

    Děkuji za rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 8. 2019 22:10

      tomis

      Ano, máte nárok na odpočet přijatých zdanitelných plnění pořízených v období zahrnujícím 12 po sobě jdoucích měsíců přede dnem, kdy jste se stal plátcem, jsou-li tato plnění k tomuto dni součástí obchodního majetku, jak stanovuje § 79 zákona o DPH.
      Obchodním majetkem jsou dle § zákona o DPH majetkové hodnoty, které slouží osobě povinné k dani a jsou touto osobou určeny k uskutečňování ekonomických činností. Tzn. musí tyto věci sloužit k Vašemu podnikání.
      Potvrzení o likvidaci nepotřebujete :-)
      To, že vedete daňovou evidenci a uplatňujete paušál, nemá na uplatnění odpočtu vliv.

    • 16. 8. 2019 10:54

      Martin_Melnik (neregistrovaný) ---.o2.cz

      Dobrý den, děkuji za odpověď.

      A musím tedy tento obchodní majetek mít v evidenci majetku, přestože každá jeho případná položka stojí méně než 40 tisíc?

      Děkuji.

    • 16. 8. 2019 10:53

      Martin_Melnik (neregistrovaný) ---.o2.cz

      Dobrý den, děkuji za odpověď.

      A musím tedy tento obchodní majetek mít v evidenci majetku, přestože každá jeho případná položka stojí méně než 40 tisíc?

      Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).