Hlavní navigace

Přivýdělek na DPČ při evidenci ÚP

 • (neregistrovaný) 185.108.120.---

  15. 8. 2019 13:50

  Dobrý den, jak je to prosím s přivýdělkem na ÚP, jsem v evidenci ÚP, ale již neberu žádnou podporu.
  Kolik si můžu vydělat na DPČ nebo na DPP, aby mne nevyřadili z ÚP? Popřípadě pokud mne vyřadí z ÚP, tak jaké odvody se prosím platí a v jaké % výši odvádím (soc.poj., zdravotní poj. a daň? Moc děkuji za rady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 8. 2019 15:26

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Aby Vás nevyřadili z evidence, můžete si vydělávat jen na DPČ nebo v pracovním poměru a hrubý měsíční výdělek nesmí překročit polovinu minimální mzdy, tj. hrubého si měsíčně nesmíte vydělat víc než 6675 Kč. Uzavření smlouvy musíte nahlásit (předložit) na ÚP před výkonem práce a po skončení měsíce zaměstnavatel vystaví potvrzení s dosaženým výdělkem a toto na ÚP dodáte.
   Pokud splníte tyto podmínky, zůstanete v evidenci ÚP a tím pádem pojištěn státem. Pokud tedy bude sráženo nějaké ZP (to záleží na typu pracovního vztahu a na dosaženém výdělku), pak bude sráženo pouze z dosaženého výdělku. Vy nemusíte doplácet nic. SP, pokud bude sráženo, se vždy sráží pouze z dosaženého výdělku, to se nedoplácí nikdy.
   Pokud uzavřete DPP nebo překročíte výdělek nebo porušíte povinnosti (nahlášení, předložení) anebo jiné, tak Vás vyřadí, a to zpětně (např. za září překročíte hrubý výdělek, vyřadí Vás od 1.9.). V tom případě by muselo být doplaceno ZP do minimální výše (tj. 13,5% z 13350 Kč), pokud tedy jinak nejste pojištěný státem (např. inv.důchodce apod.). SP se nedoplácí nikdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).