Hlavní navigace

přivýdělek na DPČ při evidenci ÚP

• (neregistrovaný) 185.108.120.---

15. 8. 2019 13:50

Dobrý den, jak je to prosím s přivýdělkem na ÚP, jsem v evidenci ÚP, ale již neberu žádnou podporu.
    Kolik si můžu vydělat na DPČ nebo na DPP, aby mne nevyřadili z ÚP? Popřípadě pokud mne vyřadí z ÚP, tak jaké odvody se prosím platí a v jaké % výši odvádím (soc.poj., zdravotní poj. a daň? Moc děkuji za rady.

• 15. 8. 2019 15:26

Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Aby Vás nevyřadili z evidence, můžete si vydělávat jen na DPČ nebo v pracovním poměru a hrubý měsíční výdělek nesmí překročit polovinu minimální mzdy, tj. hrubého si měsíčně nesmíte vydělat víc než 6675 Kč. Uzavření smlouvy musíte nahlásit (předložit) na ÚP před výkonem práce a po skončení měsíce zaměstnavatel vystaví potvrzení s dosaženým výdělkem a toto na ÚP dodáte.
      Pokud splníte tyto podmínky, zůstanete v evidenci ÚP a tím pádem pojištěn státem. Pokud tedy bude sráženo nějaké ZP (to záleží na typu pracovního vztahu a na dosaženém výdělku), pak bude sráženo pouze z dosaženého výdělku. Vy nemusíte doplácet nic. SP, pokud bude sráženo, se vždy sráží pouze z dosaženého výdělku, to se nedoplácí nikdy.
      Pokud uzavřete DPP nebo překročíte výdělek nebo porušíte povinnosti (nahlášení, předložení) anebo jiné, tak Vás vyřadí, a to zpětně (např. za září překročíte hrubý výdělek, vyřadí Vás od 1.9.). V tom případě by muselo být doplaceno ZP do minimální výše (tj. 13,5% z 13350 Kč), pokud tedy jinak nejste pojištěný státem (např. inv.důchodce apod.). SP se nedoplácí nikdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).