Hlavní navigace

Neplacené volno a nemocenská

  • (neregistrovaný) 80.78.147.---

    19. 8. 2019 14:06

    Dobrý den, prosím o radu.
    Se zaměstnavatelem jsme v srpnu podepsali dohodu o neplaceném volnu a to od 8.8. do 31.8. Tento zaměstnanec 31.8. končí pracovní smlouvu na dohodu. Od 1.8. do 7.8. měl dovolenou.
    Nyní mi poslal od doktora III. díl , že je nemocný a to od 8.8. Je mi jasné , že bude nemocný až do 31.8. Volala jsem si na sociálku a Ti mi řekli, že mu budou od 15. dne nemoci platit. Ale co zaměstnavatel, zaměstnanec vlastně na neplacené volno nenastoupil, protože v ten den onemocněl. Budeme mu proplácet náhradu mzdy? Děkuji za odpověď

    • 19. 8. 2019 15:13

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      To by mě také zajímalo, jak to bude.
      Zákon o nemocenském pojištění v § 28 říká:
      odst.5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).
      Tak že, pokud by PN začala až 9.8.2019, tak by na nemocenské dávky, podle mne, neměl nárok.

      A v zákoníku práce je uvedeno v § 192
      (1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.

      § 193
      Náhrada mzdy nebo platu přísluší na základě dokladů stanovených pro uplatnění nároku na nemocenské a musí být vyplacena v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu po předložení těchto dokladů.

      Tak že z toho plyne, že by na náhradu mzdy měl mít nárok, ale třeba má někdo jiný názor.

    • 19. 8. 2019 20:05

      dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Já to tak jednoznačné nevidím. Jestliže má např. zaměstnanec směnu od 07.00 hod. a k lékaři šel v 08.00 hod. tak byl již na neplaceném volnu. Je to takové sporné, ale asi fakt bude důležité, co nastalo dříve. Zda neplacené volno nebo nemoc. Tak snad se vyjádří i někdo , kdo s tím má zkušenost, také by mne to zajímalo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).