Hlavní navigace

Pracovni pohotovost = prescas?

 • (neregistrovaný) 80.231.232.---

  26. 8. 2019 13:42

  Dobry den,

  Prosim o radu:
  Podle kontraktu mame 150hodin neplaceneho prescasu. Take pracujeme pohotovostne a veta v kontraktu zni "za vykon prace v pracovni pohotovosti prislusi zamestnanci mzda, za dobu, po kterou vykonaval praci..". Ale zamestnavatel naplati hodiny odpracovane v pohotovosti a pocita je jako praci prescas (150h uvedenych v kontraktu).
  V zakoniku jsem nasla: § 95 (2): "Za výkon práce v době pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci mzda nebo plat; odměna podle § 140 za tuto dobu nepřísluší. Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je prací přesčas (§ 93)."
  Zneni pro nas pripad je trochu matouci - zakonik rika ze prace v pohotovosti je praci prescas, ale zaroven, ze plat zamestnanci prislusi. Muzeme tedy zadat zamestnavatele o proplaceni hodin odpracovanych v pohotovosti?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2019 19:04

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Zákoník práce neříká, že jakákoliv práce v době pohotovosti je prací přesčas, ale prací přesčas je až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu.
   Pokud zaměstnanec drží pracovní pohotovost, je to doba čekání, nikoliv výkon práce = náleží mu odměna za pracovní pohotovost (není mzdou). Je-li zaměstnanec k výkonu práce povolán a začne práci konat, náleží mu za tuto práci mzda (plat), popřípadě se jedná o práci přesčas - viz výše.
   V případě, že máte dohodnuto, že v rámci smluvního ujednání bylo přihlédnuto k případné práci přesčas v rozsahu 150 hodin, pak za případnou práci přesčas nic nenáleží (nic = mzda, příplatek, ani náhradní volno).
   Při takovém ujednání mohou nastat tyto úseky:
   - doba čekání - odměna ve výši nejméně 10 % průměrného výdělku
   - výkon práce v rámci pracovní pohotovosti, která není prací přesčas- mzda
   - výkon práce v rámci pracovní pohotovosti, která je přesčas - nic s ohledem na smluvní ujednání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).