Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 90.176.233.---

    9. 9. 2019 9:05

    Dobý den,
    zaměstnankyně na rodičovské dovolené do 12.7.2020 (do 4let věku dítěte) u téhož zaměstnavatele.
    Od října by rána docházela do firmy na 30 hodin týdně. Lze prosím toto zaměstnání napsat na Dohodu o provedení práce (300hod ročně.) Pracovní pozici by měla napsanou jinou než předchozí na smlouvu.

    Děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 9. 2019 9:12

      Jasná (neregistrovaný) 91.139.11.---

      RD je maximálně do 3 let věku dítěte. Co ji teď evidujete v docházce?

    • 9. 9. 2019 9:19

      lenak (neregistrovaný) ---.233.broadband9.iol.cz

      do 12.7. měla právě tu Ročičovskou dovolenou. Pak ještě vyplacená dovolená.
      Jak prosím tedy postupovat.
      Bere ještě rodičovský příspěvek. Lze tedy mít stále aktivní smlouvu a napsat tam neplacené volno. A uzavřít s ní tu dohodu.

    • 9. 9. 2019 9:25

      Jasná (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Lze tak jak píšete: Lze tedy mít stále aktivní smlouvu a napsat tam neplacené volno. A uzavřít s ní tu dohodu. Samozřejmě musí o neplacené volno zaměstnavatele požádat a dohoda by musela být na jinou činnost.

    • 9. 9. 2019 9:34

      lenak (neregistrovaný) ---.233.broadband9.iol.cz

      Děkuji
      Udělám tedy dohodu provedení práce do 31.12.2019 do 10000,- aby se z ní neplatilo sociální a zdravotní.

      U smlouvy bude do 31.12.2019 vést jako neplacené volno.

      Sociální a zdravotní za ní bude zatím platit stát z rodičovského příspěvku.

      Bude to tak tedy správně?
      Ještě ji tedy musím odhlásit od 13.7.2019 - z rodičovské OSSZ a VZP

    • 9. 9. 2019 20:46

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      ad 1) v návaznosti na poslední větu dotazu z 9:05 / prostudujte si § 34b odst. 2) Zákoníku práce.
      Nemluvě o tom, že za říjen - prosinec pravděpodobně překročí při 30 hodinách týdně 300 hodin / rok. Zaměstnankyně souhlasí s tím, že bude pracovat za odměnu 10.tis.Kč / měsíc?

      ad 3) ne, sociální (důchodové) pojištění za zaměstnankyni po dobu, kdy pobírá rodičovský příspěvek, nebude platit stát. Zdravotní pojištění - viz. níže.

      ad 4) na OSSZ jste ji nijak jako osobu na mateřské dovolené ani jako osobu na rodičovské dovolené nenahlašovali, takže ji ani nebudete "odhlašovat".
      Na zdravotní pojišťovně jste u zaměstnankyně nahlašovali nástup na mateřskou dovolenou. Oznámení skutečnosti, rozhodné pro ukončení plateb pojistného státem - hlásí se buď ukončení mateřské / rodičovské dovolené nebo ukončení pobírání rodičovského příspěvku. A to ta skutečnost, která nastane později.

      PS. V dohodě o poskytnutí neplaceného volna byste měli mít placení zdravotního pojištění zaměstnankyně ošetřené. Může se stát, že v době neplaceného volna přestane mít nárok na to být zařazena do kategorie "státního" pojištěnce a pak jako její zaměstnavatel budete mít povinnost za ni platit zdravotní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).