Zaměstnankyně ukončila MD, nastoupila na ŘD a teď ji začíná běžet RD. Při RD bude i nadále pracovat na zkrácený úvazek /zjišťovala to - zákon při RD umožňuje pracovat bez omezení výdělku na stejnou smlouvu/. Protože bude pracovat i v roce 2020 vznikne ji nárok na 20 dní dovolené, kterou samozřejmě bude chtít průběžně čerpat /velikonoce, vánoce a td./ protože má malé dětí.
Ptám se jestli může čerpat řádnou dovolenou když bude současně čerpat rodičovský příspěvek a bude na rodičovské dovolené dovolene do 3 let?
Nikde jsem to v zákoně nenašla, našla jsem pouze toto: Na rodičovské dovolené můžete pracovat, kolik hodin chcete, a také vás nemusí tížit pracovní smlouvy, musíte ale respektovat pravidla, která udává zákon. Dle zákona je potřeba zajistit dítěti celodenní péči, chcete-li chodit do zaměstnání. Pokud souběžně pracujete a pobíráte rodičovský příspěvek, nesmíte umístit dítě do školky, dětské skupiny, jesliček a podobného zařízení na déle než 46 hodin měsíčně a zároveň dítě nesmí dle zákona navštěvovat jesličky více než 4 hodiny denně. Typ pracovní smlouvy zde není rozhodující, protože rodičovský příspěvek vyplácí příslušný úřad práce a jedná se tedy o dávky státní sociální podpory, jež nejsou navázány na výši odvodů z práce, kterou jste vykonávali na HPP.
Zaměstnanec buď pracuje nebo čerpá dovolenou (jedno jakou).
Článků je spousta, např.
https://radiozurnal.rozhlas.cz/pri-rodicovske-si-muzete-privydelat-ale-ne-na-hlavni-smlouvu-6281927
https://www.aperio.cz/vydelecna-cinnost-behem-materske-rodicovske-dovolene/
Alice, RD (= rodičovská dovolená) je název volna v zaměstnání. Takže buď v tom pracovním poměru bude čerpat RD (tzn. nebude pracovat, bude na rodičovské dovolené) nebo v tom pracovním poměru bude pracovat (a nebude na rodičovské dovolené). Jestliže by to bylo tak, že ta zaměstnankyně po MD vyčerpá všechnu řádnou dovolenou za ten rok a po vyčerpání veškeré řádné dovolené nebude čerpat rodičovskou dovolenou, ale vrátí se do práce, pak už jí přece žádná řádná dovolená nezbude. Takže kdyby pak chtěla mít volno třeba na Vánoce, tak neplacené.
Pokud ale v tomto pracovním poměru po vyčerpání řádné dovolené zůstane na rodičovské dovolené, tzn. nebude v tomto pracovním poměru pracovat, ale bude si chtít vydělávat u téhož zaměstnavatele, pak je možné uzavřít s tímto stejným zaměstnavatelem jiný pracovní poměr nebo některou z dohod. Ale tento druhý pracovní vztah by musel být na jinou práci, než jakou má v tom prvním pracovním poměru.
Např. má pracovní poměr na práci účetní. V něm bude na rodičovské dovolené. Plus u téhož zaměstnavatele bude mít uzavřený druhý pracovní poměr na práci uklízečky a bude pracovat jako uklízečka. V tomto druhém pracovním poměru jí vznikne nárok na dovolenou, protože každý pracovní poměr se posuzuje samostatně.
Co se týká rodičovského příspěvku, tak to je název pro dávku státní sociální podpory, čili tak se nazývají ty peníze, které dostává z úřadu. Rodičovský příspěvek může pobírat, pokud dítě mladší dvou let nedává do školky nebo jeslí na víc, než na 4 h denně. Jiné omezení není a rodič.příspěvek nijak nesouvisí s tím, jestli pracuje nebo ne, jestli čerpá rodičovskou dovolenou nebo ne.
Takže RD = rodičovská dovolená = název volna v zaměstnání.
RP = rodičovský příspěvek = Kč.
Jedno s druhým nesouvisí.
Už tomu rozumíte?
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
10. 9. 2019 12:32
Dobrý den, může zaměstnanec který nastoupil na rodičovskou dovolenou dne 10.9.2019 po vyčerpání řádné dovolené bezprostředně po MD za celý rok 2019, který souběžně s RD bude i nádale pracovat na stejný prac.poměr čerpat řádnou dovolenou pokud ji bude potřebovat, třeba o vánocích a td? Bude na RD 3 roky.
Děkuji za info.