Hlavní navigace

DPP a GDPR

 • (neregistrovaný) 79.141.243.---

  12. 9. 2019 14:26

  Dobrý den, musí být součástí DPP souhlas GDPR? Mám formulář zvlášt na souhlas s používáním údajů jako tel. mail, č. účtu, atd. Musím mít tedy souhlas i speciálně na DPP? Děkuji Julie

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2019 7:51

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) 81.19.46.---

   Problematika souhlasu není zcela jednoduchá. V první řadě je nutné si uvědomit, že souhlas nesmí mít podobu generálního prohlášení (jedná se o svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný projev vůle), a že souhlas nemá být vyžadován, když pro nakládání s osobním údajem je jiný právní původ, např. zpracování osobního údaje je nezbytné pro plnění právní povinnosti (jednalo by se o uvedení subjektu údajů v omyl). Vyžádání souhlasu je poslední možností, když nelze zvolit jiný právní důvod.

   Již z výše uvedeného je zřejmé, že není vhodné, aby souhlas byl součástí DPP. Navíc odvolání souhlasu musí stejně snadné jako jeho poskytnutí a souhlas musí být výrazně oddělen od ostatního textu, což obojí při začlenění do DPP může být problém.

   Doporučuji v prvé řadě zhodnotit, zda požadované osobní údaje opravdu potřebujete a z jakého důvodu. Jedná-li se o plnění právní povinnosti, souhlas se nevyžaduje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).