Hlavní navigace

Výpověd z prac.poměru zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 89.103.215.---

    20. 9. 2019 18:08

    Dobrý den, prosím napsala jsem výpověd s dvouměsíční výpovědní dobou dle § 50. V pracovní smlouvě zní ale že vypovědní doby upravuje § 51 odst.1 zákoníku práce.
    Čímse tedy mám řídit a coby mělo být ve výpovědi psáno?
    Děkuji Tylová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2019 18:22

      dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      A vy v tom vidíte nějaký rozdíl ? Máte snad uzavřenu nějakou smlouvu na delší výpovědní dobu ?

      § 51

      (1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná.

    • 20. 9. 2019 18:33

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Ve výpovědi délku výpovědní doby řešit nemusíte.
      Pokud jste individuálním smluvním ujednáním délku výpovědní doby neprodloužili, platí výpovědní doba v délce 2 měsíců.

    • 22. 9. 2019 10:33

      Strip (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

      No co má být psáno ve výpovědi 50 nebo 51 co je v pracovní smlouvě?

    • 22. 9. 2019 12:59

      III (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Tam nemusíte č. § psát vůbec. Stačí, že dáváte výpověď z pracovního poměru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).