Hlavní navigace

DPČ odvody

  • (neregistrovaný) 85.163.228.---

    21. 9. 2019 15:25

    Dobrý den, dcera studentka je na brigádě DPČ. HM 844,- Kč na výplatní pásce odvedeno SP 55,-Kč , ZP ne. Příjem z dohody je nižší než 3 000 Kč, sociální ani zdravotní pojištění se neplatí. Nebo je pletu? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2019 20:06

      Jasná (neregistrovaný) 80.82.147.---

      Těžko odpovědět, záleží na tom, jestli DPČ je ZMR nebo nikoliv.

    • 21. 9. 2019 20:10

      tomis

      Jak je definována ta dohoda? Kolik hodin má odpracovat? Zřejmě je dohoda definována tak, že se nejedná o zaměstnání malého rozsahu, a v takovém případě se odvádí SP i při nižším výdělku než 3.000.

    • 22. 9. 2019 12:01

      Majkaa (neregistrovaný) 85.163.228.---

      Rozsah týdenní pracovní doby nepřesáhne v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby dle ust. §76 odst.2 ZP. Pracovní doba bude rozvrhována dle aktuálních potřeb zaměstnavatele. Zaměstnanci náleží odměna 112,50 Kč za hodinu.
      Jedná se o personální agenturu, která přiděluje zaměstnance k dočasnému výkonu práce k jinému zaměstnavateli. Moc děkuji předem

    • 22. 9. 2019 18:50

      inzinyrka (neregistrovaný) ---.infos.cz

      Je-li to citace z uzavřené DPČ, je to jednoznačně zaměstnání malého rozsahu. Do 2.999 zúčtované hrubé odměny bez odvodu SP i ZP.

    • 22. 9. 2019 21:23

      Majkaa (neregistrovaný) 85.163.228.---

      Kdyby tam nebylo slovo v průměru, už by se o ZMR nejednalo? A v případě max. 20 hod. by ZMR bylo? Pokud bude chtít na chybu upozornit, jak argumentovat.

    • 23. 9. 2019 12:34

      Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

      Jak poznat ZMR nebo neZMR: Pokud je ze smlouvy zřejmé nebo možné vypočítat, že měsíční výdělek má dosáhnout 3000 nebo více, pak se nejedná o ZMR.
      Např. je sjednáno, že bude pracovat 15 h týdně a za hodinu práce bude odměna 100 Kč. Z tohoto lze vypočítat, že měsíční výdělek má být víc než 3000 Kč. Nejde tedy o ZMR a SP se odvádí vždy, i kdyby náhodou z nějakého důvodu pracoval méně a vydělal si např. jen 500 Kč.
      Nebo když je sjednáno, že bude pracovat např. 15 h týdně a měsíční odměna bude činit 3000 Kč (3500, 5000 atd.). I v tomto případě nejde o ZMR.
      Naproti tomu když je sjednáno, že bude pracovat maximálně 15 (nebo 10 nebo 20 atd.) hodin týdně a odměna 100 Kč/hod, pak z této formulace nepoznáte, kolik bude měsíční odměna, protože "maximálně" znamená, že za týden třeba odpracuje 15 h, ale taky to může být jen 5 h nebo nic. Takže při takové formulaci se jedná o ZMR a SP se odvádí pouze pokud skutečný výdělek dosáhne nebo přesáhne 3000 Kč.
      Anebo když jsou sice sjednané jasné hodiny, které má odpracoval, ale stejně tak je sjednaná jasná měsíční odměna, která nedosahuje 3000 Kč. I v tomto případě se nejedná o ZMR.
      Vy jste napsala toto znění DPČ: "Rozsah týdenní pracovní doby nepřesáhne v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby dle ust. §76 odst.2 ZP. Pracovní doba bude rozvrhována dle aktuálních potřeb zaměstnavatele. Zaměstnanci náleží odměna 112,50 Kč za hodinu."
      Podle mého názoru není z toho znění jasné, že odměna má dosahovat 3000 Kč (nejsou sjednané hodiny, které má odpracovat, aby pronásobením hodinovou sazbou vyšel měsíční výdělek aspoň 3000 Kč), takže se jedná o ZMR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).