Hlavní navigace

Výstupní lékařská prohlídka

  • (neregistrovaný) 213.194.199.---

    22. 9. 2019 14:11

    Dala jsem výpověď z pracovního poměru a zaměstnavatel trvá na výstupní lékařské prohlídce s tím, že si ji musím uhradit sama, jinak mi nevydá zápočtový list. Jak v této situaci postupovat? Nemám důvod se výstupní lékařské prohlídce vyhnout, ale také nevidím důvod, proč bych ji měla hradit já, když na ni netrvám. A může zaměstnavatel podmiňovat vydání zápočtového listu splněním a úhradou výstupní lékařské prohlídky?
    Děkuji za odpověď. Jana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2019 18:48

      inzinyrka (neregistrovaný) ---.infos.cz

      Výstupní zdravotní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele, a to za účelem zjištění jeho aktuálního zdravotního stavu. Provádí se po ukončení výkonu práce. Cílem je zjistit, zda došlo v souvislosti s náročností vykonávané práce ke změně zdravotního stavu.
      Výstupní prohlídku je nutné provést když:
      zaměstnanec vykonával práci, která je zařazena do 2, 3 a 4 rizikové kategorie
      u zaměstnance byla uznána nemoc z povolání, případně bylo zjištěno ohrožení nemocí z povolání
      zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, který je předpokladem zhoršení jeho zdravotního stavu
      je zaměstnanec převeden na práci se sníženým rizikem
      tak stanoví jiný právní předpis.
      Při výstupní prohlídce není požadován výpis z dokumentace praktického lékaře daného zaměstnance. Při výstupní prohlídce není vydáván lékařský posudek, nýbrž potvrzení o provedené výstupní prohlídce.

      Obecně je pravidlo placení nastavené v § 58 ZSZS tak, že služby poskytované podle tohoto zákona hradí zaměstnavatel. Výjimku tvoří posuzování nemocí z povolání, sledování vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách u nemocí z povolání a vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách po skončení rizikové práce.
      Protože nevím, z jakého důvodu zaměstnavatel požaduje u Vás výstupní prohlídku, nelze k tomu uvést nic víc než obecné skutečnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).