Hlavní navigace

Oběžná aktiva a jejich financování

• (neregistrovaný) 212.96.164.---

24. 9. 2019 19:29

Dobrý den, poradíte mi, pokud chci zjistit, z čeho jsou financována oběžná aktiva, zda z cizích či vlastních zdrojů, jaký mám mít pohled na rozvahu - jaké položky porovnávat. Správně mají být oběžná aktiva financována z vlastních zdrojů, je tomu tak? Tedy hodnota oběžných aktiv by měla být menší než hodnota cizích zdrojů nebo jak je to správně? Děkuji moc za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2019 21:05

vladík

Odpovím trochu obecně, poměr vlastních a cizích zdrojů financování je různý v různých oborech činnosti podniků, ale existují 2 základní pravidla optimalizace finanční struktury (= podíl vlastních a cizích zdrojů ) :
      - podíl VZ a CZ by měl být 1:1, neboť vlastníci by měli přispívat alespoň stejným dílem k financování jako věřitelé
      - zásada, že podíl vlastního kapitálu na celkových zdrojích financování by měl být pokud možno vyšší než podíl dluhového financování, neboť cizí kapitál je nutno splatit
      Nejdůležitějším faktorem, jaký ovlivní finanční strukturu je cena použitých finančních zdrojů ( úroková míra u úvěrů, dividendy,podíly na zisku u vlastníků ). Někdy je cizí kapitál levnější. V rozvaze vás budou zajímat účty pasiv= zdroje financování, bez ohledu na to jaká aktiva jsou těmito zdroji kryta. U oběžných aktiv je spíše důležitá jejich obrátkovost a doba obratu ( měla by být co nejkratší).

• 25. 9. 2019 18:03

TRAS1 (neregistrovaný) 109.105.48.---

Velmi děkuji za vysvětlení. Vlastní a cizí zdoje financování chápu. Pročítala jsem si některé zprávy auditora se Sbírky listin a zaujala mne věta, že oběžné aktiva nejsou financována z cizích zdrojů (kdy mohu tuto větu uvést?) - z této věty plynul můj dotaz. V jakých hodnotách či poměrech mám mít oběžná aktiva, vlastní a cizí zdroje, abych mohla toto zhodnocení říci. Děkuji moc.

• 26. 9. 2019 8:05

vladík

To vám neumím říci, ale logicky, pokud jsou v pasivech vlastní i cizí zdroje, jak odlišíte ze kterých jsou financována oběžná aktiva ? Mě napadá jedině to, že buď žádné cizí zdroje nemám nebo jsou to úvěry vázané pouze na pořízení dlouhodobého majetku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).