Hlavní navigace

Jsou nějaké změny v kontrolním hlášení?

 • 77.242.90.---

  3. 10. 2019 9:28

  Prosím Vás, jaké jsou změny v KH? Mění se nějak struktura dat? Jedná se mi o případný upgrade SW účetního programu - jestli ponechat stávající verzi nebo je nutný upgrade. Děkuji!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2019 10:21

   pet_A (neregistrovaný) 91.231.31.---

   Cvičně jsem zkusila nahrát KH za 08/2019 ve "staré" struktuře do EPA a žádný problém to nehlásí. Ale je možné, že ještě nemají v EPU novou strukturu.

  • 3. 10. 2019 17:02

   vladík

   K 1.10.2019 došlo ve formuláři kontrolního hlášení k jediné změně – tato změna se týká vykazování plnění, u kterých je prováděna oprava daně podle § 44 zákona o DPH ve znění do 31.3.2019 (Oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení) nebo podle § 46 a násl. zákona o DPH od 1.4.2019 (Oprava základu daně v případě nedobytné pohledávky). V kontrolním hlášení se v části A.4 a B.2 uvádí údaj o tom, zda se u příslušného plnění uvedená oprava provádí či neprovádí.

   Protože výše uvedené opravy se provádí jen zcela výjimečně, tak v drtivé většině případů je u jednotlivých dokladů vykazovaných v částech A.2 a B.2 kontrolního hlášení uváděn údaj, že se příslušná oprava neprovádí – tento údaj se v příslušném sloupci uvedených částí kontrolního hlášení projevoval v aplikaci Finanční správy pro podání daňových přiznání EPO tak, že příslušné pole bylo nezaškrtnuté; v opisu příslušného podání v pdf bylo v příslušném poli uvedeno „N“. Pokud se, zcela výjimečně, příslušná oprava prováděla, tak se tato skutečnost v aplikaci EPO projevila zaškrtnutím v příslušném poli resp. údajem „A“ v opisu příslušného podání v pdf.

   Co se změnilo od 1.10.2019? Změna není nijak dramatická a spočívá v tom, že údaj „A“ nově slouží pouze pro opravy podle § 44, tj. pro oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení, pokud bylo insolvenční řízení zahájeno před 1.4.2019, a byl zaveden nový údaj „P“ pro opravy u nedobytné pohledávky podle § 46 aktuálně platného zákona.

   Pokud plátce opravy podle § 44 resp. 46 neprovádí (nebo není v postavení dlužníka, jehož věřitele uvedené opravy provádí), tak se změna formuláře kontrolního hlášení projevila v aplikaci EPO tak, že v příslušném sloupci neponechává příslušné pole prázdné (nezaškrtnuté), ale z nabídky (o tuto nabídku byla aplikace EPO doplněna) se vybere „N“; v opisu příslušného podání v pdf se potom tato změna nijak neprojeví (v příslušném poli je nadále uvedeno „N“).

   Pokud má tedy plátce uloženo např. kontrolní hlášení za srpen v .xml podobě a potřebuje nyní podat např. následné kontrolní hlášení za srpen (např. z důvodu, že v části A.4 u jednoho dokladu omylem uvedl špatné DIČ), tak si může uvedený soubor bez problémů nahrát do aplikace EPO (u všech dokladů je v původně uloženém souboru u položky zdph_44 uveden příznak „N“), provést opravu chyby (špatné DIČ), podání v záhlaví změnit na následné kontrolní hlášení a takto upravený .xml soubor odeslat jako platné následné kontrolní hlášení. Bude tedy postupovat úplně stejně jako by postupoval před 1.10.2019.

   Pokud bude podáváno řádné kontrolní hlášení za září, tak pokud nejsou prováděny opravy podle § 46, tak z tohoto důvodu není nutné aktualizovat účetní programy (aktualizací zapracovávající nový formulář kontrolního hlášení). U dokladů bez oprav podle § 44 či 46 totiž .xml soubor exportovaný z účetního programu obsahuje u položky zdph_44 stále příznak „N“, a ten se k 1.10.2019 nezměnil.

   Pokud bude podáváno řádné kontrolní hlášení za září a bude v něm prováděna oprava podle § 44, tak z tohoto důvodu také není nutná aktualizace. U dokladů s opravou podle § 44 totiž .xml soubor exportovaný z účetního programu obsahuje u položky zdph_44 stále příznak „A“, a ten se k 1.10.2019 také nezměnil.

   Aktualizace účetního programu by byla nutná v případě, kdy by byla prováděna oprava podle § 46 – bez této aktualizace totiž nemůže položka zdph_44 obsahovat nový příznak „P“. Nutnosti aktualizace by se dalo nouzově vyhnout tak, že by se.xml soubor exportovaný s příznakem „A“ nahrál do aplikace EPO a tam by se příznak ručně změnil na „P“ nebo by bylo možné otevřít .xml soubor např. v textovém editoru a příznak „A“ v něm přepsat na „P“.

   Pokud by bylo podáváno následné kontrolní hlášení např. za srpen a v tomto období byla provedena oprava podle § 46, tak je u tohoto podání nutné příznak „A“ změnit na příznak „P“ – nicméně se nedomnívám, že případné opomenutí této změny nemůže mít vliv na účinnost příslušného podání (stále by bylo podáno v předepsané .xml struktuře, pouze s chybně uvedeným údajem).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).