Hlavní navigace

Zaokrouhlování Faktur od 1.10.2019 a DPH

  • (neregistrovaný) 85.132.131.---

    4. 10. 2019 13:03

    Dobrý den,
    prosím o objasnění situace se zaokrouhlování daňových dokladů a DPH.

    Používáme účetní software, který u faktur, kde se výše daně počítá sdola, zaokrouhlí výslednou částku faktury (nikoli DPH) na celé koruny a zaokrouhlení není zahrnuto do základu daně. Na podpoře software z právního oddělení mi bylo sděleno, že do základu se zaokrouhlení faktury nepromítne, protože zaokrouhlení není dle §2 předmětem DPH jako je dodání zboží nebo poskytnutí služby.

    Já si tím nejsem jistá, když se všude diskutuje, že zaokrouhlení u faktur do základu daně vstupuje, kromě faktur uhrazených hotově. Každopádně jsme začali vystavovat faktury nezaokrouhlené, ale jen mi vrtá hlavou, jak to teda s tím zaokrouhlováním daňových dokladů opravdu je.

    Neznáte někdo nějaký výklad, který by problematiku popisoval, abych mohla nastudovat, jak je to správně?

    Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2019 13:49

      Dyane (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Příklad 1
      Cena za uskutečněné plnění bez daně je ve výši 190 Kč. Vypočtená daň v sazbě 21 % je součin základu daně a sazby daně:

      190 × 0,21 = 39,90 Kč

      Podle staré úpravy bylo možné daň zaokrouhlit na 40 Kč a vystavit daňový doklad na celkovou částku ve výši 230 Kč. Rozdíl 0,10 Kč nemusel být zahrnut do základu daně. Toto zaokrouhlení daně na celé koruny již novela nepovoluje.

      Daňový doklad hrazený jinak než v hotovosti (platba kartou, převodem…) bude vystaven na částku 229,90 Kč (pokud by byla částka zaokrouhlena na 230 Kč, pak je nutné dopočítaný rozdíl 0,10 Kč rozdělit na základ daně a daň). Toto je i v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, kde je uvedeno, že se při bezhotovostních platbách nemá celková cena zaokrouhlovat.

      Pokud je uskutečněné plnění hrazeno v hotovosti, pak je samozřejmě nutné částku 229,9 Kč zaokrouhlit na 230 Kč, přičemž rozdíl ze zaokrouhlení celkové částky včetně daně ve výši 0,10 Kč bude vyňat z DPH.

      Toto je z článku na portálu POHODA

    • 4. 10. 2019 14:40

      Lucie (neregistrovaný) 78.110.212.---

      Ve výše uvedeném článku z portálu pohody píšou: Toto je i v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, kde je uvedeno, že se při bezhotovostních platbách nemá celková cena zaokrouhlovat. První část věty přímo odporuje té druhé. Zaokrouhlení bezhotovostních dokladů je v rozporu ze zákonem o cenách. Zákon o ochraně spotřebitele řeší pouze hotovost - tam se zaokrouhlit musí. U bezhotovosti se zaokrouhlovat nemé.
      Nicméně, pokud bezhotovost zaokrouhlím, souhlasím s výkladem, že dle §2 (ani §36) toto zaokrouhlení není předmětem daně z přidané hodnoty (předmětem daně z příjmů ano).

    • 7. 10. 2019 7:41

      Ja (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

      Dobrý den a nedá se předpokládat že zaokrouhlení bude chápáno dle §36 ods.3 bod b)vedlejší výdaje, které jsou účtovány osobě, pro kterou je uskutečňováno zdanitelné plnění, při jeho uskutečnění,

    • 4. 10. 2019 14:12

      pepinuska (neregistrovaný) ---.pamico.cz

      Tento článek jsem také četla, ale setkala jsem se i s názory, že zaokrouhlení faktury (nikoli DPH) na celé koruny zdanění nepodléhá. Nikde jsem ani pro jeden názor nenašla příslušné paragrafy v zákoně. V zákoně jsem našla jenom informaci, že zaokrouhlení u úhrad v hotovosti se do základu nezahrnuje. Ale jak to je u bezhotovostních úhrad, to jsem v zákoně nikde nenašla.

    • 6. 10. 2019 15:35

      HTML

      citace:
      Přechodné ustanovení umožňovalo po dobu 6 měsíců použít původní znění § 37, tj. výpočet daně z ceny včetně daně pomocí koeficientů. Ačkoli přechodné ustanovení nepamatovalo na vyloučení rozdílu vzniklého ze zaokrouhlení daně na celé koruny ze základu daně podle § 36 odst. 5, pravděpodobně nebude v praxi zpochybňováno zaokrouhlení daně na celé koruny nahoru v šestiměsíčním přechodném období....

    • 5. 11. 2019 14:22

      ZK (neregistrovaný) 77.236.196.---

      https://www.financnisprava.cz/cs/dane/novinky/2019/vypocet-dph-a-zaokrouhlovani-od-2019-10-01-10101:

      "...Pokud však poskytovatel plnění úplatu za zdanitelné plnění zaokrouhlí i v případech, kdy ta bude realizována bezhotovostním způsobem, pak z důvodu zachování stejného daňového přístupu k zaokrouhlovacím rozdílům, nevstupuje ani v tomto případě zaokrouhlovací rozdíl do základu daně a nepodléhá tak dani."

    • 5. 11. 2019 14:33

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Opět - povídání FS bez čísla jednacího, bez podpisu. Když už, tak je vhodné k tomuto povídání dát i odkaz na informaci daňového poradce ing. Běhounka "Zaokrouhlování DPH od 1.10.2019" ze dne 21.10.2019
      https://www.behounek.eu/l/zaokrouhlovani-dph/
      Každý se pak může rozhodnout sám a nebude mít jen jednostranné informace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).