Hlavní navigace

Zrušení plátcovstí DPH ze strany fú na základě chybně podaných DPH

 • (neregistrovaný) 62.168.11.---

  21. 10. 2019 4:09

  Dobrý den,
  prosím o radu, známý se na mne obrátil s dotazem, jak má psotupovat - s.r.o., externí účetní, doklady tak jako obvykle předávány účetní ta měla zpracovávat a vše podávat. Jenže známý se vyprdl na určitou kontrolu, spíše pracoval než by se věnoval papírům a zda je vše ok, účetní věřil a tak se stalo - účetní, z nějakého neznámého důvodu podávala nulová DPH tak dlouho, až fú zrušil plátcovství DPH. Nejenže jsou tedy špatně podaná DPH a podle všeho není ani podané DPPO za rok 2018, nechápu, jak to mohl známý nechat tak daleko dojít, ale stalo se.
  Teď prosím o radu, jsem schopná doklady zpětně zaúčtovat, vše udělat jak se udělat mělo, podat dodatečná DPH a podaná nulová tak zrušit, ale co ze zrušeným plátcovstvím - vstoupit do jednání s fú,přiznat naprostý bordel v účetnictví a požádat o zpětné obnovení plátcovství ? Známý podniká ve stavebním oboru, z DPH mu v drtivé většině vycházejí vratky. Otázkou je, jak by vše nakonec vyšlo - s přihlédnutím na nepodané DPPO 2018.

  Hezký den všem a děkuji za případné rady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 10. 2019 9:50

   . (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Než rady, tak spíš postřehy a zkušenosti
   1) „účetní, z nějakého neznámého důvodu“ – nejdříve bych se pokusila zjistit ten „neznámý důvod“. Je možné že zjistíte, že se bývalá externí účetní pokoušela tak dlouho získávat doklady, informace atd. z klienta, až raději podala „nulové“ Přiznání a pravděpodobně i „nulové“ KH, než aby měl sankce z nepodaných Přiznání a z nepodaných KH. O jak vysokou náhradu škody se bude chtít Váš známý s bývalou účetní soudit?
   2) Zda je podané DPPO 2018 zjistí Váš klient velice rychle, stačí když se podívá do daňové informační schránky své společnosti.
   3) S.r.o. vystavovala daňové doklady, na kterých uváděla DPH i po datu, kdy jí bylo FÚ zrušena registrace k DPH? Pokud ano, jak dlouho, o jaké cca částky na odvodu DPH se jedná? Předpokládám, že alespoň zprávy od FÚ dodané do datové schránky s.r.o. si Váš známý vyzvedával a že Vám je nyní může ukázat.
   4) O jaké období zpracování účetnictví se jedná, o rok 2018 + které ještě další roky?
   5) Bude chtít Váš známý platit podruhé zpracování účetnictví, když už ho jednou zaplatil bývalé externí účetní? V podobném případě bych zpracovala pouze účetnictví a podklady pro DPH. Žádné Přiznání k DPH, žádné DPPO, žádné další podání na FÚ. A protože nejsem odborník na Daňový řád, tak bych ani za klienta nekomunikovala se správcem daně. Klientovi bych doporučila, aby si na daně a na jednání s FÚ našel dobrého daňového poradce.
   6) Příspěvek daňového poradce, který je v tomto případě příhodný https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/1616057/1622994/
   7) OT. Zpracování a podání dodatečných DPH, následných KH, komunikace s FÚ atd. – v tomto případě více jak jindy bych apelovala na Vaši „sebezáchovu externí účetní“ – budete pravděpodobně jen jeho další „špatná“ účetní v řadě, nevyřešíte jeho problémy k jeho spokojenosti (protože to prostě nejde). Nezapomínejme na NOZ § 5 a § 2950.

  • 21. 10. 2019 11:00

   Akras (neregistrovaný) 62.168.11.---

   Dobrý den, děkuji za reakci, jen zjišťuji informace neb mě samotná problematika zaujala. Pokud je mi známo, tak doklady byly předávány včas, ale účetní se dostala do osobní svízelné situace a tam začal pravděpodobně problém. Soudit se nebude neb nemá s účetní podepsanou smlouvu - dohoda byla ústně a rukou podáním. Do datové schránky má přístup externí účetní, známy přístupové údaje předal jí a sám si je nepamatuje.
   No co budu povídat, je to jeden velký chaos.
   Z mé strany byla nabídnuta v tuto chvíli pomoc s jednáním se správkyní, aby bylo známo jaké roky jsou v pořádku a od které doby je problém.
   O problematice podávání přiznání účetní vím, vím, že to není v naší pravomoci.
   Děkuji a přeji krásný den

  • 21. 10. 2019 11:15

   . (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Pokud nemáte Daňový řád v malíčku, neberte na sebe odpovědnost, kterou nese jednání se správcem daně. Proděláte kalhoty. Nejen klienta, ale i vlastní. ... Ať si Váš známý opravdu najde dobrého daňového poradce, bude ho potřebovat. HLAVNĚ na ta jednání se správcem daně.

  • 22. 10. 2019 4:16

   Akras (neregistrovaný) 62.168.11.---

   Děkuji za reakci, ano máte pravdu. Ne nadarmo se říká, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
   Hezký den.

  • 22. 10. 2019 9:10

   . (neregistrovaný) 178.17.10.---

   K zjišťování informací – většinu toho můžete zjistit i bez návštěvy správce daně, na internetu v daňové informační schránce dané s.r.o. Platební výměry, Výzvy, datumy doručení nejrůznějších podání na FÚ, u podání Kontrolních hlášení i jejich obsah. Dále tam jsou obraty osobních daňových účtů poplatníka.
   K „obnovení plátcovství DPH“ – nabylo již rozhodnutí správce daně právní moci (§ 106/6/a ZDPH)? Nebo je ještě čas podat odvolání (§ 106/3 ZDPH + Daňový řád § 109)?
   Jak jsem se ptala na daňové doklady vystavené po datu zrušení registrace k DPH – pokud takové byly, tak pozor na § 108/4/f ZDPH. Bude muset z těchto dokladů přiznat daň a přitom si nebude moci z přijatých plnění po datu zrušení registrace k DPH uplatnit odpočet DPH.
   Kontrolní hlášení - byla měsíčně podávána „nulová“ KH, nebo to bude na pokuty? Za kolik to asi tak nasčítáno nakonec bude / jen úvaha, že sankcí za nepodané DPPO 2018 to asi končit nebude. Pokud si Váš známý nepamatuje přihlašovací údaje do DS s.r.o., nechodil tam a píšete o chaosu tak kdo ví, co mu tam správce daně už naposílal. A po třech měsících se většinou zprávy v DS mažou.
   Ke zřízení přístupu či k nahlížení do daňové informační schránky bude Váš známý potřebovat přístupové údaje do datové schránky. Pokud nemá možnost získat od bývalé účetní informace a sám si údaje nepamatuje, tak by měl na kterémkoliv kontaktním místu Czech POINT požádat o zneplatnění původních přístupových údajů a vystavení nových.
   https://adisdis.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/auth/LoginPage.faces

  • 22. 10. 2019 9:37

   Akras (neregistrovaný) 62.168.11.---

   Dobrý den, moc děkuji. Momentálně známý ode mě dostal kontakt na špičkového daňového poradce plus on sám se snaží od bývalé účetní získat doklady zpět. Na možnost informací prostřednictvím daňové informační schránky jsem úplně zapomněla - děkuji za připomenutí. Děkuji moc za všechny informace.
   Krásný den přeji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).