Hlavní navigace

Jak začít podnikat jako elektrikář

• (neregistrovaný) 37.48.48.---

24. 10. 2019 18:21

Ahoj všem,

prosím o radu, jsem sice zručný ale nevím vůbec jak ve všem začít. Pracoval jsem ve firmě jako údržbář, při tom jsem dělal baráky elektřinu jako brigádu u někoho, Po sléze jsem opravoval i zahradní techniku a nyní jsem v Německu, jenže v česku mám rodinku, manželka i dítě, i když teď procházíme velkou krizí a nevím sám jak to dopadne, což u ní je jasno...ale k věci, uvažuju o odchodu do Čr, jenže já už sice mám vyhlášku propadlou par.8 což bych si musel obnovit , ještě papíry u tičr , a obnovit si živnost. Do konce roku musím být zde, od ledna bych mohl něco začít dělat v česku. Jenže jak začít abych nebyl bez práce ? Nevíte někdo jak a co udělat ? Stránky, reklamy, dělat rozvaděče ve firmách, rodinné baráky, opravy elektroinstalace , výměna světel atd ... Oslovovat firmy že se chci vrátit z německa a že bych začal s elektrikářem jako osvč ? Nevím si v tomhle nějak rady. A zase dělat pod někým ve fabrice...nemá někdo prosím radu co a jak ? na co si dávat pozor, vydělá dobře sám na sebe takový elektrikář ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 10. 2019 11:07

bata (neregistrovaný) 89.190.88.---

dobrý den,

tyto diskuze se spíše týkají účtování, mezd, myslím, že Vám tu asi nikdo neporadí, jak vyřešit situaci, ve které jste.

Po přečtení Vašeho dotazu si ale myslím, že je třeba zvážit, jestli Vám po přestěhování do ČR pomůže, když začnete hned podnikat. Vše potřebuje svůj čas, na podnikání je potřeba se připravit, vyřídit všechny papíry na úřadech a promyslet, jak vše udělat.

Jestli by třeba nebylo lepší, sehnat si nejdříve normální práci a začít se na podnikání postupně připravovat. A třeba můžeme mít štěstí a najdete dobrou práci se slušným kolektivem.

Jinak myslím, že se šikovní řemeslníci neztratí :o))

Přeji hodně štěstí

• 25. 10. 2019 15:30

sluzbyelektro (neregistrovaný) 217.66.185.---

Dobrý den, založení živnosti není zas tak složité, jak se zdá. Navštívíte živnostenský úřad, kde s Vámi vyplní jednotný registrační formulář (JRF), a můžete podnikat  .
      Pomocí JRF provedete tyto registrace resp. přihlášky do evidencí
      1/ Ve vztahu k živnostenskému úřadu:
      - OHLÁŠENÍ ŽIVNOSTI - obdržíte „Výpis z živnostenského rejstříku“ (hlavně si zaregistrujte všechny živnosti, které budete potřebovat, protože to je za jeden poplatek)
      a/ pro živnost volnou nepotřebujete žádné další doklady
      b/ pro živnost řemeslnou budete muset doložit doklad o dosaženém vzdělání, případně potvrzení o praxi a doklad o vykonání zkoušek (na živnostenském úřadu Vám poradí, co budete muset doložit ke konkrétní živnosti)
      2/ Ve vztahu k finančnímu úřadu:
      - REGISTRACI K DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB – následně obdržíte poštou od finančního úřadu „Rozhodnutí o registraci“
      3/ Ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení:
      OZNÁMENÍ O ZAHÁJENÍ (UKONČENÍ) SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI OSVČ (pokud budete mít vedlejší činnost, budete muset pravděpodobně navštívit OSSZ, ale to z Vašeho dotazu nevyplývá)
      PŘIHLÁŠENÍ K DŮCHODOVÉMU A NEMOCENSKÉMU POJIŠTĚNÍ OSVČ (nemocenské pojištění je dobrovolné)
      Následně obdržíte poštou variabilní symbol/y a čísla účtů k provádění plateb.
      4/ Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně:
      - OZNÁMENÍ POJIŠTĚNCE (FO) O ZAHÁJENÍ (UKONČENÍ) SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI (po návratu do ČR bych doporučila navštívit Vaší zdravotní pojišťovnu za účelem splnění oznamovací povinnosti atd.)
      Manžel – elektrikář má tyto živnosti:
      A/ ohlašovací řemeslné:
      A1/ Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení
      A2/ Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení
      B/ ohlašovací volné:
      Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
      Obory činnosti: Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků; Výroba strojů a zařízení; Zprostředkování obchodu a služeb; Velkoobchod a maloobchod
      No a pak ještě budete muset podávat za každý rok daňové přiznání a přehledy na OSSZ a ZP. Jsem účetní, takže pro manžela zajišťuji vystavování faktur, podávání daňového přiznání a přehledů včetně komunikace s úřady…
      Můžete mi, prosím, napsat na email sluzbyelektro@e­mail.cz , chtěla bych se zeptat právě na tu práci v Německu … Předem moc děkuji a zasílám tři užitečné odkazy
      https://www.mpo.cz/dokument159758.html
      https://mpo.cz/assets/dokumenty/28675/62240/647135/priloha021.pdf
      https://mpo.cz/assets/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/pravni-predpisy/2019/8/ZZ_UPLNE_ZNENI_prilohy_k_31_7_2019_WEB.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).