Hlavní navigace

prodej neodepsaného auta z pohledu DPH

  • (neregistrovaný) 77.242.86.---

    26. 10. 2019 14:59

    Dobrý den,

    prosím o radu pro mého tatínka, který vede DE.
    V roce 2017 koupil osobní automobil (pouze pro firemní účely), na který jsem si uplatnili odpočet DPH. Auto zrychleně odepisujeme. Teď se naskytla příležitost ho vcelku výhodně prodat neplátci DPH.
    Pokud by jsme ho prodali, tak zrychlený odpis za rok 2019 dáme celý (odpis za celý rok 80628, ZC také 80628 ) nebo jen podle počtu měsíců?
    Jak je to ale s DPH? Bude tatínek část odpočtu vracet?
    Prodejní cenu, jsem si načetla, že pak dáme v přiznání do §10.
    Moc děkuji
    Markéta

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2019 16:32

      vladík

      Správně je uplatnit v roce prodeje 1/2 odpis a ZC do výdajů ( vyjde to ale stejně ), auto jako plátci musíte prodat s DPH na výstupu, takže není důvod vracet odpočet DPH. Pokud bylo auto firemní, tedy v OM, potom tržbu zdaníte v rámci § 7. Do § 10 by přišla pouze tehdy, kdyby jste vyřadili auto z OM ( při tomto vyřazení byste museli odvést DPH ) a potom ho teprve prodali, a to už bez DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).