Hlavní navigace

Rodičovská do 4 let dítěte

  • (neregistrovaný) 80.188.83.---

    29. 10. 2019 8:10

    Dobrý den, prosím, potřebuji se poradit: dvě zaměstnankyně, v říjnu měly jejich děti 3 roky, obě napsaly žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let věku dítěte, zaměstnavatel souhlasí.
    1. matka již nepobírá rodičovský příspěvek, takže ji na ZP nahlásím kódem U, a následně kódem L.
    2. matka má nastaveno, že rodičovský příspěvek bude pobírat až do 4 let věku dítěte - tam nebudu ZP nahlašovat nic, neboť stále platí kód M.
    Prosím, je to dobře, nebo jsem na něco zapomněl? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 10. 2019 8:25

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Podle mne je to správně, jenom bych si nechala podepsat od paní v bodě 1) prohlášení ve znění:

      Čestné prohlášení

      Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, stanovené v § 3 odst. 8 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list (rodné listy) mého dítěte ……………, narozeného dne …………… Dále prohlašuji, že tento nárok současně neuplatňuje žádná jiná osoba.

      Zaměstnavateli oznámím veškeré změny, které mají vliv na zařazení do této kategorie, a to nejpozději do 8 dnů ode dne této změny.

      Ve ……..dne………. ...………….
      zaměstnanec

    • 29. 10. 2019 8:27

      Evžen (neregistrovaný) ---.uposs.cz

      Moc děkuji, Čestné prohlášení nachystám paní k podpisu.
      Přeji hezký den.

    • 29. 10. 2019 8:37

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      1. matka - zaměstnavatel by měl mít k tomu od zaměstnankyně minimálně čestné prohlášení, že "spadá" do této kategorie (kategorie „L“ – osoba bez příjmu ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, pečující osobně, celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku) a že pokud do této kategorie přestane spadat, tak že to zaměstnavateli bez prodlení nahlásí.
      A také byste měli mít dopředu vyřešeno, jak se to bude řešit v případě, že přestane do kategorie "státních" pojištěnců" spadat a zaměstnavatel bude mít povinnost za ni platit zdravotní pojištění.

      I když toto se vlastně týká i 2. matky. Stačí, když např. Úřad práce poslední rodičovský příspěvek sloučí s předposledním a může se stát, že poslední měsíc již nebude zaměstnankyně spadat do kategorie "státních" pojištěnců" (z titulu pobírání, resp. pak již nepobírání RP).

      Ideální je mít toto podchyceno přímo v dohodě o poskytnutí neplaceného volna.

    • 29. 10. 2019 8:41

      Evžen (neregistrovaný) ---.uposs.cz

      Děkuji za radu, domluvím se nimi a nachystám jim Čestná prohlášení.
      Přeji hezký den.

    • 29. 10. 2019 9:04

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      O neplaceném volnu se žádná dohoda neuzavírá, ale poskytuje se k žádosti, popřípadě zaměstnankyně oznámí, že ve 3 letech dítěte nenastoupí a toto oznámení zdůvodní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).